Batman ili ile Güneydoğu Anadolu illerindeki II. ürün mısırda üretim durumunun teknik ve ekonomik yönden değerlendirilmesi
Technical and economic assessment of II. corn production the situation in Batman province and Southeast Anatolian provinces
  1. Tez No: 847020
  2. Yazar: MEHMET ŞAH TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye'de tarımsal üretimde farklı toprak işleme teknikleri kullanılmaktadır. Tarımsal üretimde en çok kullanılan yöntem geleneksel toprak işlemeli tarımsal üretim sistemleri olsa da son dönemlerde hem ikinci ürün hem de birinci ürün tarımında koruyucu toprak işlemeli tarımsal üretim sistemleri uygulamalarının da yaygınlaştığı görülmektedir. Bunların başında da azaltılmış toprak işlemeli tarımsal üretim sistemleri ve toprak işlemesiz tarımsal üretim sistemleri gelmektedir. Koruyucu ve toprak işlemesiz tarımsal üretim sistemleri tane ve silajlık mısırda da özellikle de ikinci ürün tarımında çok yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca, bu uygulamaları yagınlaştırmak amacıyla ilgili kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve ilgili özel sektör organizasyonları tarafından bu yöntemlerin yaygınlaştırılması faaliyetleri yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bu çalışmda, 2018-2022 dönemleri arasında birinci ve ikinci ürün tane ve silajlık mısır ekimlerindeki durum incelenmiştir. Bu inceleme son beş yıllık dönem için Güneydoğu Bölgesindeki Batman ili ve ilçeleri ile Güneydoğu Bölgesi illeri ve Güneydoğu Bölgesi düzeyinde birinci ve ikinci ürün mısır tarımı için incelenmiştir. Mısır tarımında veriler tarımsal alan, üretim ve verim bazlı şekilde incenlenmiştir. Bu araştırma sonucunda 2022 yılı için mısır ekimlerinde en yüksek İÜMA (İkinci ürün mısır tarım alanı) /BÜMA (Birinci ürün mısır tarım alanı) * 100 değerleri Şırnak ilinde ve ardından Mardin ilinde belirlenmiştir. Bu durum, bölgede ikinci ürün mısır ekimlerin çiftçiler tarafından oldukça ilgi gördüğünü göstermektedir. Özellikle ikinci ürün mısır ekimi bölgede oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu durumun oluşmasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ve Türkiyenin farklı bölgelerinde koruyucu toprak işleme sistemlerine yönelik araştırmaların etkisinin oldukça önemli bir yer tutmaktadır. İkinci ürün mısır tarımındaki azaltılmış toprak işlemeli tarım ve anıza ekim gibi korucucu tarım uygulamalarının artması ve buna bağlı olarak üretim maliyetlerinin düşmesi ile, bu üretim değerlerinin daha da artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Different tillage techniques are used in agricultural production in Turkey. Although the most used method in agricultural production is traditional tillage agricultural production systems, it has been observed that the applications of conservation tillage agricultural production systems have become widespread in both second product and first product agriculture in recent years. The most important of these are agricultural production systems with reduced tillage and agricultural production systems with no tillage. Protective and no-tillage agricultural production systems have begun to be widely used in grain and silage corn, especially in second crop agriculture. In addition, in order to popularize these practices, activities to disseminate these methods are intensively carried out by relevant public institutions, non-governmental organizations and relevant private sector organizations. In this study, the situation in first and second product grain and silage corn plantings between 2018-2022 was examined. This analysis was examined for first and second product corn agriculture at the level of Batman province and districts in the Southeastern Region and the provinces of the Southeastern Region and the Southeastern Region for the last five-year period. Data in corn agriculture were examined based on agricultural area, production and efficiency. As a result of this research, the highest IÜMA (Second product corn agricultural area) / BÜMA (First product corn agricultural area) * 100 values for corn plantings for 2022 were determined in Şırnak province and then in Mardin province. This shows that second crop corn plantings in the region are very popular among farmers. Especially second crop corn cultivation has become quite common in the region. The effect of research on protective tillage systems in the Southeastern Anatolia Region and different regions of Turkey has a very important place in the formation of this situation. It is predicted that these production values will increase further with the increase in conservation agriculture practices such as reduced tillage agriculture and stubble planting in second-crop corn agriculture and the resulting decrease in production costs.