Sivil toplum kuruluşlarının yerel siyasetteki rolü ve etkileri: Batman ili örneğinde bir saha araştırması (2019-2024)
The role and impact of non-governmental organizations in local politics: A filed research in the case of Batman province (2019-2024)
- Tez No: 953806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de sivil toplum kuruluşları (STK), demokrasinin gelişimi ve toplumsal katılımın artırılması açısından kritik bir role sahiptir. Ancak son yıllarda, özellikle yerel düzeyde, STK'ların siyasi partilerle olan ilişkileri ve seçim süreçlerindeki rolleri tartışma konusu olmuştur. Bu çalışma, Batman ili özelinde STK'ların yerel siyasetteki rolünü, etkilerini ve siyasi partilerle olan ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Batman ilindeki sivil toplum kuruluşlarının yerel seçimlerdeki rolünü incelemek ve bu kuruluşların siyasi partilerle olan ilişkilerini analiz etmekle birlikte STK'ların seçim süreçlerindeki etkisini, tarafsızlık durumlarını ve siyasi partilerle olan iş birliklerini değerlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations (NGOs) in Turkey have a critical role in the development of democracy and increasing social participation. However, in recent years, especially at the local level, the relations of NGOs with political parties and their roles in election processes have been the subject of debate. This study aims to examine the role of NGOs in local politics, their effects and their relations with political parties in Batman province, and also examines the role of non-governmental organizations in local elections in Batman province and analyzes the relations of these organizations with political parties. It aims to evaluate their situation and their cooperation with political parties.