Pulmoner arteriyel hipertansiyonda oksidatif durumun değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative status in pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 917902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) mortalite ve morbidite oranları yüksek bir hastalıktır. Bu nedenle, hastalığın erken teĢhisi ve tedavisi son derece önemlidir. Pulmoner hipertansiyon (PH), pulmoner vasküler dirençte artıĢa ve sağ ventrikül yetmezliğine yol açan, progresif seyirli bir hastalıktır. Oksidatif stresin, inflamasyonun ve vasküler disfonksiyonun PH patogenezindeki rolü giderek daha fazla kabul görmektedir. Bu çalıĢmamızda PH Ģüphesi ile sağ kalp kateterizasyonu yapılan ve sonucunda PAH tanısı alan hastalarla sağlıklı kiĢilerin, oksidatif stres ile düzeyleri değiĢiklik gösterdiği ortaya konan iskemi modifiye albümin (ĠMA), paraoksonaz 1 (PON 1) ve arilesteraz (ARES) düzeyleri ve diğer laboratuvar parametreleri düzeylerinin iliĢkisini araĢtırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: ÇalıĢmaya Mart 2023 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'nde PH Ģüphesi ile sağ kalp kateterizasyonu (SKK) yapılan, SKK sonucu PAH tanısı alan 46 hasta ve sağlıklı gelen 38 hasta dahil edilmiĢtir. PAH tanısı alan hastalarla sağlıklı kiĢilerin serum ĠMA, PON 1 ve ARES düzeyleri ve diğer laboratuvar parametreleri düzeyleri kıyaslandı. Bulgular: ARES PAH grubunda 542,88 (474,54-722,25) U/L iken sağlıklı grupta 706,80 (612,69-767,51) U/L (p:0,001), PON 1 PAH grubunda 308,56 (229,93-369,71) U/L iken sağlıklı grupta 372,35 (332,94-436,06) U/L (p:0,002), ĠMA hasta grubunda 66,78 (59,28-80,84) g/L iken sağlıklı grupta 61,92 (57,32-67,67) g/L (p:0,037) olarak ölçülmüĢ ve aradaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuĢtur. Ortalama pulmoner arter basıncı (PAB) ile ARES, PON 1, Lenfosit, Bazofil, Ortalama eritrosit hemoglobin, Ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu, Klor, Albumin ve Demir arasında negatif yönden korelasyon iliĢkisi saptandı. Ortalama PAB ile ĠMA, B tipi natriüretik peptid (BNP), Nötrofil/Lenfosit, Kırmızı kan hücresi, Eritrosit dağılım hacmi, D-dimer, Sensitif C-reaktif protein (CRP), Üre, Ürik asit, Direkt bilirubin, Alkalen fosfotaz (ALP), Serum demir bağlama kapasitesi ve Pulmoner arter kama basıncı arasında pozitif yönden korelasyon iliĢkisi saptandı. DeğiĢkenlerin PAB'ı öngörmedeki gücünün değerlendirilmesi amacıyla gruplar arasında anlamlı fark olan değiĢkenlere tekli regresyon yapıldı. Yapılan tekli regresyon analizinde ARES (b: 1.006, %95 CI: 1.002-1.010, p: 0.001), PON 1 (b: 1.008 %95 CI: 1.003-1.013, p: 0.002), ĠMA (b: 0.93, %95 CI: 0.87-0.98, p: 0.007), Sensitif CRP (b: 0.93, %95 CI: 0.87-1.01), p: 0.101), Üre (b: 0.94, %95 CI: 0.91-0.98, p: 0,01), Ürik asit (b: 0.58, %95 CI: 0.42-0.81, p:0,01), Gama-glutamil transferaz (b: 0.96, %95 CI: 0.93-0.99, p: 0.016), ALP (b: 0.97, %95 CI: 0.95-0.99, p:0.006), Direkt bilirubin (b: 0.00002, %95 CI: 0.00001-0.002), Albumin (b: 3.9, %95 CI: 1.13-13.51), BNP (b: 0.96, %95 CI: 0.94-0.98, p:
Özet (Çeviri)
Aim: Pulmonary arterial hypertension (PAH) is a disease with high mortality and morbidity rates. Therefore, early diagnosis and treatment of the disease are extremely important. Pulmonary hypertension (PH) is a progressive disease that leads to an increase in pulmonary vascular resistance and right ventricular failure. The role of oxidative stress, inflammation and vascular dysfunction in the pathogenesis of PH is increasingly recognized. In this study, we aimed to investigate the relationship between ischaemia-modified albumin (IMA), paraoxonase 1 (PON 1) and arylesterase (ARES) levels, which have been shown to vary with oxidative stress, and other laboratory parameters in patients who underwent right heart catheterisation with suspicion of PH and were diagnosed with PAH and healthy subjects. Materials and Methods: Between March 2023 and December 2023, 46 patients who underwent right heart catheterisation (RHC) with suspicion of PH in the Cardiology Clinic of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine between March 2023 and December 2023 and who were diagnosed with PAH as a result of RHC and 38 healthy patients were included in the study. Serum IMA, PON 1 and ARES levels and other laboratory parameters were compared between patients with PAH and healthy subjects. Results: ARES was 542.88 (474.54-722.25) U/L in the PAH group while 706.80 (612.69-767.51) U/L in the healthy group (p:0.001), PON 1 was 308.56 (229.93-369.71) U/L in the PAH group while 372.35 (332.94-436.06) U/L in the healthy group (p: 0.002), IMA was 66.78 (59.28-80.84) g/L in the patient group while 61.92 (57.32-67.67) g/L in the healthy group (p: 0.037) and the difference was statistically significant. A negative correlation was found between mean pulmonary artery pressure (PAP) and ARES, PON 1, Lymphocyte, Basophil, Mean erythrocyte hemoglobin, Mean erythrocyte hemoglobin concentration, Chlorine, Albumin and Iron. A positive correlation was found between mean PAB and IMA, B-type natriuretic peptide (BNP), Neutrophil/Lymphocyte raito, Red blood cell, Red cell distribution width, D-dimer, Sensitive C-reactive protein (CRP), Urea, Uric acid, Direct bilirubin, Alkaline phosphotase (ALP), Serum iron binding capacity and Pulmonary artery wedge pressure. In order to evaluate the power of the variables in predicting PAB, single regression was performed for the variables with significant difference between the groups. In the single regression analysis, ARES (b: 1.006, 95% CI: 1.002-1.010, p: 0.001), PON 1 (b: 1.008, 95% CI: 1.003-1.013, p: 0.002), IMA (b: 0. 93, 95% CI: 0.87-0.98, p: 0.007), Sensitive CRP (b: 0.93, 95% CI: 0.87-1.01), p: 0.101), Urea (b: 0.94, 95% CI: 0.91-0.98, p: 0.01), Uric acid (b: 0. 58, 95% CI: 0.42-0.81, p: 0.01), Gamma-glutamyl transferase (b: 0.96, 95% CI: 0.93-0.99, p: 0.016), ALP (b: 0.97, 95% CI: 0.95-0.99, p: 0. 006), direct bilirubin (b: 0.00002, 95% CI: 0.00001-0.002), albumin (b: 3.9, 95% CI: 1.13-13.51), BNP (b: 0.96, 95% CI: 0.94-0.98, p: