Çocukların dijital oyunlarda sosyal etkileşimleri
Children's social interactions in digital games
- Tez No: 917918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLIN DİKMEN ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocukları, yaşamın her alanında kuşatan teknoloji ve dijital oyunları konu edinen bu çalışmada, aktif şekilde şiddet içerikli oyun oynayan çocukların ölüm, öldürme ve öldürülmeye sıklıkla maruz kalmaları, sanal ilişkilerini gerçek yaşam deneyimleri ile ilişkilendirme düzeyleri ve dijital oyunlardaki sosyal etkileşimleri çocukların seslerine kulak veren çocukluk çalışmaları yöntemi ile araştırılmaktadır. Çalışma teknolojinin içerisine doğan ve teknoloji ile şekillenerek büyüyen çocukların, dijital oyun alanı içerisinde sadece oyun oynama deneyiminin dışında sosyalleştiği, çeşitli kültürdeki insanlar ve farklı yaşlardaki bireyler ile etkileşimlerini çocukların kendi cümleleri ile açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, dijital oyunları aktif şekilde oynayan ve kendilerini ifade edebilecek düzeyde olan yedi çocuk ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, oyunlarda kullanılan bekleme odaları ile çocuklar arkadaşlık kurabilmekte hatta diğer platformlar ile de kurulan arkadaşlığı devam ettirebilmektedir. Sanal insan ve gerçek insan arasındaki ayrım her ne kadar net bir çizgi gibi düşünülse de görüşme boyunca çocukların oyunda, oyun tarafından yönlendirilmeleri, karakter üzerinden kendi sesleri ile konuşmaları sanal insan ve gerçek insan arasındaki sınırı aşmaktadır. Çocukların oyunlarında ölüme yüklenen anlam toplumsal anlamından farklı olarak“ödül”ile ilişkilendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which focuses on technology and digital games that surround children in all areas of life, the frequent exposure of children who actively play violent games to death, killing and being killed, their level of associating their virtual relationships with real life experiences and their social interactions in digital games are investigated with the method of childhood studies that listen to children's voices. The study aims to explain in children's own words the interactions of children who are born into technology and who grow up shaped by technology, with people of various cultures and individuals of different ages, with whom they socialize in the digital playground beyond the experience of playing games. In the study, in-depth interviews were conducted with seven children who actively play digital games and are at a level to express themselves. The findings of the study show that children can make friends with the waiting rooms used in the games and even continue their friendships with other platforms. Although the distinction between virtual and real people is thought to be a clear line, the fact that the children are guided by the game and speak with their own voices through the character during the interview crosses the boundary between virtual and real people. The meaning attributed to death in children's games is associated with“reward”different from its social meaning.