Investigating the social interactions between parents and young children during digital activities at home
Ev ortamındaki dijital aktivitelerde ebeveyn ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 545439
  2. Yazar: AHMET SAMİ KONCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, çocukların dijital aktiviteler sırasında ebeveynlerle kurduğu etkileşimi araştırmıştır. Çocukların diğer bireylerle etkileşimi iletişim, müzakere ve paylaşım için gereklidir. Dijital teknolojiler ise çocukların günlük yaşantılarının her bölümünde oldukça yaygındır. Bu nedenle, bu çalışmada çocukların dijital etkinlikleri esnasında oluşan etkileşimler yakından incelenmiştir. Araştırmada veri toplamak için katılımcı gözlem, görüşme öncesi ve sonrası mülakatlar kullanılmıştır. Çalışma 4 çocuk ve aileleri ile gerçekleştirilmiştir. Çocukların dijital aktiviteler sırasında ebeveynleriyle girdiği etkileşimin amacı, etkileşim türleri ve etkileşim sırasında çocuk ve ebeveynlerin kullandığı etkileşim stratejilerinin neler olduğu sorularına cevap aranmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre etkileşimler yönlendirme, paylaşma ve sohbet amaçlarını içermiştir. Çocukların pasif teknoloji kullanımı, teknoloji kullanırken aynı anda farklı şeyler yapması, dijital etkinliklerin uygun olmayan içeriklere sahip olması ve dijital etkinliklerle ilgili olmayan iletişim çatışma ile ilişkilendirilmiştir. Diğer yandan, dijital etkinliklerin uygunluğu ve dijital etkinliklerle ilgili iletişim kurulmasının çocuklarla ebeveynler arasında uyumla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, çocukların ve ebeveynlerin çatışma esnasında çeşitli taktikler kullandığı belirlenmiştir. Çocuklar antisosyal taktikler kullanırken ebeveynler müzakere ve sosyal taktikleri tercih etmişlerdir. Bunun yanı sıra, çatışma sonunda en çok ebeveynlerin çocuklara göre kendilerini düzenlemeleri görülmüştür. Daha sonra sırasıyla, çocukların ebeveynlere göre kendilerini düzenlemeleri ve son olarak karşılıklı düzenleme belirlenmiştir. Uyum durumlarında ise, eşlik etme, iş birliği ve talimatlara uyma en çoktan en aza göre sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how children interact with parents during digital activities. Interaction of children with other individuals is essential for communication, negotiation, and for sharing. Digital technologies have become widespread throughout all areas of a child's life. Therefore, this study aimed to focus on the digital activities of children and the interactions that emerged during these activities. Participant observation, pre and post interviews were used to collect data in the study. The participants included four children and their parents. The children's interaction with parents during digital activities were observed in order to explore the aims of interaction, form of interactions, and interaction strategies that were used by parents and children. The results of the study showed that children and parents interacted through directing, sharing, and informal conversation during the digital activities. While passive exposure to digital technologies, multitasking of children, inappropriate digital activity content, and irrelevant messages of interaction during the digital activities were related to conflicts, appropriate features of the digital activities and interaction related to the digital activities were linked with synchronies. Besides, it was revealed that the children and parents used several tactics during the conflicts. While the children tended to use antisocial tactics, the parents preferred to employ negotiation and social tactics during the conflicts. It was also found that three resolution strategies were identifiable at the end of the conflicts, from the most common to the least were parents' submission, children's submission, and compromise. Furthermore, accompanying, cooperation, and following instructions were the strategies that emerged in the cases of synchronies.