Prostat transizyonel zonda PIRADS 3 lezyonu olan hastalarda dutasteridin sonraki multiparametrik prostat MR sekanslarına ve pırads skoruna etkisi
The effect of dutasteride on subsequent multiparametric prostate MRI sequences and PIRADS score in patients with pirads 3 lesions in the prostate transitional zone
- Tez No: 917946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ERBİN, DOÇ. DR. RÜŞTÜ TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Dutasteridin benign lezyonlar üzerine ve PIRADS skoru üzerine etkisi belirsizdir. Çalışmamızda PIRADS 3 olarak sınıflandırılan ve patolojisi benign olarak belirlenen transizyonel zon lezyonları üzerine dutasterid tedavisinin olası etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu analitik, karşılaştırmalı kesitsel çalışmada, 1 Mart 2019 ile 26 Kasım 2023 tarihleri arasında prostat kanseri şüphesiyle yapılan tüm mp-MRI'lar tarandı (n=3104). Bunlar arasında PIRADS 3 lezyonları nedeniyle füzyon biyopsisi yapılan hastalar ve iki veya daha fazla mp-MRI' sı olan hastalar çalışmaya dahil edildi (n=121). Dışlama kriterlerinden sonra, dutasterid kullanan hastalar çalışma grubuna (n=24), dutasterid kullanmayan hastalar ise kontrol grubuna (n=60) dahil edildi. Demografik veriler, total PSA, PSA yoğunluğu, prostat hacmi, biyopsi öncesi ve kontrol mp-MRI özellikleri ve PIRADS skorları gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunda, başlangıç ve sonraki PSA ve PSA yoğunluğu anlamlı düşüşler gözlendi. Her iki grupta da lezyon boyutunda anlamlı azalmalar görüldü. Çalışma grubunda ortalama tümör ADC ve T2WI lezyon ROI/TZ ROI oranında anlamlı farklılıklar görülürken, kontrol grubunda herhangi bir farklılık bulunmadı. Çalışma grubu ile kontrol grubu arasında PIRADS düşük skorlama ve yüksek skorlama açısından anlamlı bir fark görülmedi; ancak çalışma grubunda anlamlı olarak daha fazla tam lezyon eliminasyonu görüldü. Yeni lezyon gelişimi açısından çalışma ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: Transizyonel zonda PIRADS 3 lezyonu olan ve biyopsi sonuçları benign gelen hastalarda, dutasterid kullanımının daha sonraki mp-MRG' lerde lezyonun küçülmesini, PIRADS düşük skorlama ve yüksek skorlamayı etkilemediği; ancak anlamlı oranda lezyon kaybolmasına neden olduğu ve tümör ADC' si ile T2WI lezyon ROI'sini etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The effect of dutasteride on benign prostate lesions and Prostate Imaging Reporting and Data System (PIRADS) scores remains uncertain. We aimed to assess the potential effects of dutasteride treatment on the lesion in the transition zone (TZ) classified as PIRADS 3 and determined to be benign in pathology. Materials and Methods: In this analytical, comparative cross-sectional study, all multiparametric prostate magnetic resonance imaging (Mp-MRI) conducted with suspicion of prostate cancer between 1 March 2019 and 26 November 2023 were scanned (n = 3104). Among these, patients who underwent fusion biopsy due to PIRADS 3 lesions and patients with two or more mp-MRIs were included in the study (n = 121). After exclusion criteria, the patients using dutasteride were included in the study group (n = 24), whereas the patients who had not used dutasteride were included in the control group (n = 60). The demographic data, total prostate-specific antigen (PSA), PSA density (PSAD), prostate volume, pre-biopsy and control mp-MRI characteristics, and PIRADS scores were compared between groups. Results: In the study group, significant decreases were observed in the initial and subsequent PSA and PSAD values. Both groups exhibited significant reductions in lesion size. Significant differences were seen in the mean tumor Apparent Diffusion Coefficient (ADC) and T2-Weighted Imaging (T2WI) lesion (region of interest (ROI) / TZ ROI) rate in the study group, while no differences were found in the control group. No significant difference was seen between the study group and the control group regarding PIRADS downgrading and upgrading; nevertheless, the study group exhibited a significantly greater complete lesion elimination. There was no significant difference between the study and control groups in terms of new lesion development. Conclusion: In patients with TZ PIRADS-3 lesions and benign biopsy results, dutasteride administration does not influence downgrading, upgrading, or changes in lesion size in subsequent mp-MRIs; however, it results in a significant rate of lesion resolution and influences the T2WI lesion ROI with tumor ADC.