Dini başa çıkma ve psikolojik dayanıklılığın travma sonrası büyüme üzerindeki etkisi: Yapısal eşitlik modellemesi ile deprem deneyimi analizi
The Effect of religious coping and psychological resilience on post-traumatic growth: An Analysis of earthquake experience through structural equation modeling
- Tez No: 917947
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, bireylerin dini başa çıkma stratejileri ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin travma sonrası büyüme üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 6 Şubat 2023'teki depremler başta olmak üzere Türkiye'deki büyük depremleri deneyimleyen 1032 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Dini Başa Çıkma Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, korelasyon analizleri, doğrulayıcı faktör analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak doğrulayıcı ve keşfedici analizler yapılmıştır. Analiz sonuçları, dini başa çıkmanın travma sonrası büyüme üzerinde doğrudan pozitif etkisi olduğunu ve psikolojik dayanıklılığın travma sonrası büyümeyi destekleyici bir rol oynadığını göstermiştir. Bunun yanında, psikolojik dayanıklılık dini başa çıkma aracılığıyla travma sonrası büyümeye dolaylı olarak katkı sağlamıştır. Ancak bu katkı sınırlıdır. Demografik değişkenlere bağlı olarak, yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi ve sosyoekonomik durumun dini başa çıkma, psikolojik dayanıklılık ve travma sonrası büyüme düzeylerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, travma sonrası büyümeyi desteklemek amacıyla psikolojik ve manevi destek programlarının önemini vurgulamakta ve demografik değişkenlerin bu süreçteki rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the direct and indirect effects of individuals' religious coping strategies and psychological resilience levels on post-traumatic growth through Structural Equation Modeling (SEM). The study sample consists of 1,032 individuals who experienced the major earthquakes in Turkey, primarily the earthquakes of February 6, 2023. Data were collected using the Demographic Information Form, Religious Coping Scale, Psychological Resilience Scale, and Post-Traumatic Growth Scale. Descriptive statistics, correlation analyses, confirmatory factor analysis, and Structural Equation Modeling were applied to perform confirmatory and exploratory analyses of the data. The analysis results indicate that religious coping has a direct positive effect on post-traumatic growth, and psychological resilience plays a supportive role in post-traumatic growth. Additionally, religious coping indirectly contributes to post-traumatic growth through psychological resilience. It was found that demographic variables such as age, gender, educational level, and socioeconomic status created significant differences in religious coping, psychological resilience, and post-traumatic growth levels. The findings emphasize the importance of psychological and spiritual support programs to foster post-traumatic growth and highlight the role of demographic variables in this process.