Bakara 102. Ayetin tefsir problemleri açısından incelenmesi
Analysis of Verse 102 of Bakara in terms of interpretation problems
  1. Tez No: 918056
  2. Yazar: MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Bakara Sûresi 102. âyette geçen müşkilleri anlama ve anlama yansıtmada yaşanan problemler üzerine yazılmıştır. Söz konusu problemlerden hareketle Bakara 102. âyeti irdelemeye çalıştık. Araştırma temelde iki problematik üzerine bina edilmiştir: Hz. Süleymân'a tekabül eden müşkiller ve Hârût-Mârût ile ilgili müşkiller. Böylelikle çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Âyet hem tarihi bağlam hem de metinsel bağlam açısından birçok müşkil barındırmaktadır. Tarihi bağlam açısından muhatapların kimler olduğu dikkat çekerken metin açısından ise edatlar, zamirler, kelime formları, failler, küfür neticesi doğuran sihir ve kıraat problemleri dikkat çekmektedir. Bu sayılanlar elbette sözünü ettiğimiz müşkillerden birkaçıdır. Bütün bu problemleri kendi bölümü ve başlığı altında incelemeye çalıştık. Tefsirler ve dolaylı olarak yapılan çalışmalar ışığında ele aldığımız bu çalışmada, âyeti hem tarihi bağlam hem de metinsel bağlam açısından çözümlemeye çalışarak bir neticeye ulaşmayı hedefledik; Yahudiler'in hakikatten yüz çevirmeleri neticesinde kafir olan şeytanlara ittiba etmeleri kınanmış, Hz. Süleymân doğrudan Allah tarafından temize çıkarılmıştır. Yine aynı şekilde imtihan vesilesi olarak iki meleğe indirilen şeyin peşine düşüp amel etmenin küfür neticesi doğuracağı gerçeği ifade edilmiş, bildikleri halde sırf inat ve menfaat uğruna yanlışa tabi olmaları neticesinde âyette sözü geçen Yahudilerin ahirette hayırdan yana herhangi bir nasibi olmadığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was written on the problems encountered in understanding and reflecting the difficulties mentioned in the 102nd verse of Surah Baqara. Based on the problems in question, we tried to analyze the 102nd verse of Baqara. The research is basically based on two problematics: the difficulties corresponding to Solomon and the difficulties related to Hârût-Mârût. Thus, the study consists of four main sections. The verse contains many difficulties in terms of both historical and textual context. While the identity of the addressees draws attention in terms of historical context, in terms of text, prepositions, pronouns, word forms, perpetrators, magic and recitation problems that result in blasphemy draw attention. These are, of course, some of the difficulties we mentioned. We tried to examine all these problems under their own section and title. In this study, which we discussed in the light of commentaries and indirect studies, we aimed to reach a conclusion by trying to analyze the verse in terms of both historical context and textual context; The Jews were condemned to follow the devils who were unbelievers as a result of turning away from the truth, and Hz. Solomon was directly acquitted by God. Likewise, it was stated that following and acting on what was sent down to two angels as a means of testing would result in blasphemy. Even though they knew, they followed the wrong just for the sake of stubbornness and benefit. As a result, it is stated that the Jews mentioned in the verse have no share in the afterlife.