Pterygopalatin fossaya endoskopik transorbital transkonjonktival yaklaşım (anatomik kadavra çalışması)
Endoscopic transorbital transconjunctival approach to thepterygopalatine fossa (anatomical cadaver study)
- Tez No: 918084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇAKLILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve amaç:Bu çalışmada, pterigopalatin fossa'ya(PPF) ulaşmak için endoskopik transorbital(ETO) transkonjonktival yaklaşımı anatomik olarak tanımlamak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem:Bu çalışma,Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Rhoton Anatomi Laboratuarı'ndaki 5 formalinle fikse edilmiş, silikon enjekte edilmiş, insan kadavra başı kullanılarak ve bu kadavralardaki her iki orbita üzerinde 10 PPF'nin ETO transkonjonktival yaklaşımla incelenmesi ile yapılmıştır. Endoskopik diseksiyon 0 derece açılı Olympus endoskop ile görüntülenerek, fiberoptik kablo, ışık kaynağı ve kamera sistemi ile dijital video kayıt sistemi ile kaydedilmiştir. Bulgular:Cerrahi teknik üç adımdan oluşmaktaydı:1.Orbital konjonktival aşamada, infraorbital bölgeye transkonjonktival bir yaklaşımla insizyon yapıldı ve posteriora doğru subperiostal diseksiyon gerçekleştirildi.2.Orbitomaksiller aşamada, infraorbital tabanda posterior kompresyon ile osteotomi gerçekleştirildi, İOS'un orbitomaksiller segmenti ortaya çıkarıldı ve maksiller sinüse giriş sağlandı.3.Pterygopalatine aşamada, posterior maksiller duvar çıkarıldı, böylece PPF açığa çıkarıldı. İOS'un pterygopalatine segmenti ortaya çıkarıldı ve bölgedeki diğer anatomik yapılar tanımlandı. Alt orbital kenardan infraorbital kanalın distal ucuna(yüzeyden derine) kadar olan mesafe ölçüldü ve ortalama 21,8±1,6 mm olarak bulundu. İOS dalının ve CN V2'nin, alt orbital kenardan FR'ye kadar olan seyrinin uzunluğu ortalama 47,3±4,4 mm olarak hesaplandı. PPF içinde CN V2 haline geçen İOS'a erişim sağlamak için çıkarılması gereken minimum posterior maksiller duvar miktarı, dikey olarak 12,7±3,5 mm ve yatay olarak 11,9±1,5 mm olarak kaydedildi. Sonuç:PPF'ye ulaşım için ETO transkonjonktival yöntemin seçilmiş vakalarda diğer tekniklere alternatif bir yaklaşım olabileceği gösterilmiştir. Diğer tekniklere göre komplikasyon riskinin daha az olması, daha kolay bir yaklaşım olarak düşünülmesi en büyük avantajlarıdır. Literatürde konu hakkında anatomik ve klinik çalışma sayısının az olması sebebiyle özellikle anatomik kadavra çalışmalarının yeni ve geniş serilerine ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose:This study aimed to anatomically define the endoscopic transorbital (ETO) transconjunctival approach to access the pterygopalatine fossa (PPF). Materials and methods:This study was conducted using 5 formalin-fixed, silicone-injected human cadaver heads at the Bahçeşehir University Faculty of Medicine Rhoton Anatomy Laboratory. A total of 10 PPFs on both orbits of these cadavers were examined using the ETO transconjunctival approach. Endoscopic dissections were performed using a 0-degree Olympus endoscope, recorded with a fiberoptic cable, light source, camera system, and a digital video recording system. Results:The surgical technique consisted of three steps:1.Orbital Conjunctival Stage:An incision was made in the infraorbital region through a transconjunctival approach, followed by subperiosteal dissection extending posteriorly.2.Orbitomaxillary Stage:Osteotomy was performed with posterior compression on the infraorbital floor, revealing the orbitomaxillary segment of the inferior orbital fissure (IOF) and allowing entry into the maxillary sinus.3.Pterygopalatine Stage:The posterior maxillary wall was removed, exposing the PPF. The pterygopalatine segment of the IOF was revealed, and other anatomical structures in the region were identified. The distance from the inferior orbital rim to the distal end of the infraorbital canal (surface to depth) was measured as an average of 21.8 ± 1.6 mm. The course of the IOF branch and CN V2 from the inferior orbital rim to the foramen rotundum (FR) was calculated as an average of 47.3 ± 4.4 mm. The minimum amount of posterior maxillary wall that needed to be removed to access the IOF transitioning to CN V2 within the PPF was recorded as 12.7 ± 3.5 mm vertically and 11.9 ± 1.5 mm horizontally. Conclusion:The ETO transconjunctival method has been shown to be an alternative approach to other techniques in selected cases for accessing the PPF. Its major advantages include a lower risk of complications and a more straightforward approach compared to other methods. Due to the limited number of anatomical and clinical studies in the literature on this topic, there is a particular need for new and extensive anatomical cadaver series.