Hakkâri yöresinden alınan kayaçların fiziksel, yapısal ve radyasyon zırhlama özelliklerinin araştırılması
Investigation of physical, structural and radiation shielding properties of rocks taken from Hakkâri region
- Tez No: 918085
- Danışmanlar: PROF. ŞERİFE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Hakkâri yöresinden alınan granit, kil, doğal çimento ve kuvarsın fiziksel, yapısal ve radyasyon zırhlama özellikleri araştırılmıştır. Kayaçlar agat havan kullanılarak toz hale getirilmiş ve bu örneklerin ICP, XRD ve FT-IR ile yapısal özellikleri araştırılmıştır. Ardından bu tozlar pellet haline getirilerek Arşimet yöntemi ile yoğunluk ölçümü gerçekleştirilmiştir. Radyasyon soğurma parametrelerinden olan kütle soğurma katsayısı (MAC, cm2/g), ortalama serbest yol (MFP, cm), yarı kalınlık (HVL, cm) ve etkin atom numarası (Zet) değerleri 80.99-383.84 keV enerji aralığında deneysel olarak belirlenmiştir. Numunelerin yoğunluğu kuvars için 2.65g/cm3, kil için 2.01g/cm3, doğal çimento için 2.42g/cm3 ve granit için 2,76 g/cm3 civarında elde edilmiştir. XRD analizleri kayaçlar içerisinde kalsit ve kuartz yapılarının varlığını ortaya çıkarmış, ayrıca kayaçların tane büyüklüğünün 26,79 ila 29,57 nm arasında olduğunu göstermiştir. MFP ve HVL sıralaması MFPkuartz Zet(çimento)> Zet (kil)> Zet(granit) şeklinde tespit edilmiştir. Elde edilen bu veriler sonucunda incelenen numuneler içerisinde soğurma kapasitesi en yüksek numunenin kuartz olduğu, soğurma kapasitesi en düşük numunenin ise granit olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the physical, structural and radiation shielding properties of natural granite, clay, natural cement, and quartz obtained from the Hakkâri region. The rocks were ground into powder using an agate mortar, and their structural properties were analyzed using ICP, XRD, and FTIR techniques. Subsequently, these powders were pressed into pellets, and density measurements were conducted via Archimedes principle. Experimental determination of radiation absorption parameters such as mass attenuation coefficient (MAC, cm²/g), mean free path (MFP, cm), half-value layer (HVL, cm), and effective atomic number (Zeff) was performed within the energy range of 80.99–383.84 keV. The density of the samples was obtained around 2.65g/cm3 for quartz, 2.01g/cm3 for clay, 2.42g/cm3 for natural cement and 2.76g/cm3 for granite. XRD analysis revealed the presence of calcite and quartz structures within the rocks and indicated that the particle size of the rocks ranged between 26.79 and 29.57 nm. The MFP and HVL rankings were determined as follows MFP_quartz < MFP_cement < MFP_clay < MFP_granite and HVLis HVL_quartz < HVL_cement < HVL_clay < HVL_granite. The effective atomic number ranking was identifie d as Zeff_quartz > Zeff_cement > Zeff_clay > Zeff_granite. Based on the data obtained, quartz was determined to have the highest absorption capacity among the samples, while granite exhibited the lowest absorption capacity.