Fossa pterygopalatina'ya endonasal yaklaşımda anatomik parametreler; Anatomik ölçümlerle fossa'nın klinik yönünün tanımlanması
Endonasal approach to the pterygopalatine fossa anatomic parameters; Defining the clinical aspect of the fossa by anatomical measurements
  1. Tez No: 807895
  2. Yazar: SILA KIZILTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş Fossa pterygopalatina Cranium'un merkezinde yer alan bir boşluktur. Dokulara olan geçişleri sebebiyle cerrahi açıdan önemli duraktır. Bu fossaya ulaşım rotalarından biri burun boşluğudur. Endoskopik endonazal yaklaşım denilen bu girişim tekniği ile burun boşluğunun üst-arka-dış köşesinde yer alan foramen sphenopalatinum'dan fossaya ulaşım mümkündür. Amaç Fossa pterygopalatina'daki damar, sinir, gangliyon veya herhangi bir tümöre ulaşılması gerekebilir. Lakin bu fossa yer olarak derinde, sinus maxillaris'in arkasında bulunur. Daha popüler olarak endonasal yaklaşımdaki rotayı belirleyecek parametreleri ortaya koyarak, olası komplikasyonları en aza indirmek olasıdır. Materyal-Metod Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi A.D.'nda bulunan 40 adet cranium'da çalışıldı. Deformasyonu olmayan cranium'larda iki burum boşluğunda toplam 80 örnekte ölçümler yapıldı. Bu ölçümleri yapabilmek için belirli anatomik-antropolojik noktalar işaretlendi. Bunlar: Spina nasalis anterior, spina nasalis posterior, foramen sphenopalatinum ve os palatinum'un lamina perpendicularis'ine paralel çekilen doğru ile sipina nasalis posterior'dan yine lamina perpendicularis'e çizilen doğrunun kesişme noktasıdır. Bu noktalar arası mesafeler alınarak iki üçgen alan belirlendi. Ölçümleri dijital kumpasla yapıldı ve istatiksel verileri hesaplandı. Bulgular Her iki burun boşluğundaki ölçülen değerlerin ortalamaları alındı. Sağ ve soldaki üçgen sahaların kenar uzunluklarının aritmetik ortalaması A: 34 ± 1,5 mm, B:29 ± 1,8 mm, C:35 ± 2 mm, D:29,5 ± 2 mm, E:29,5 ± 2 mm olarak bulunmuştur. Tartışma Burun boşluğundan girilerek beyin tabanı cerrahisi son yıllarda oldukça popülerdir. Bunlara fossa pterygopalatina'ya ulaşım da eklenmiştir. Daha öncesinde baş yan bölgesi olan temporal bölgeden ulaşım olduğunu görmekteyiz. Ancak oldukça kompleks bir alan olan temporal bölge beraberinde birçok komplikasyonu taşımaktadır. Oysa burundan yapılan cerrahi girişimlerde başarı şansı yüksek, yan etki düşüktür. Cerrahi uygulamalarda anatomik yapıların düzeni çok önemlidir. Bu yapıları koruyarak ilerlemek, vücut bütünlüğüne en büyük saygıdır. Bu bilgi zemininde yaptığımız çalışmanın cerrahi uygulamalara yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Entrance The fossa pterygopalatina is a cavity located in the center of the cranium. It is an important stop in terms of surgery due to its transition to tissues. One of the routes of access to this fossa is the nasal cavity. With this intervention technique called endoscopic endonasal approach, it is possible to reach the fossa from the foramen sphenopalatinum located in the upper-posterior-outer corner of the nasal cavity. Aim It may be necessary to reach a vessel, nerve, ganglion or any tumor in the fossa pterygopalatina. However, this fossa is located deep, behind the sinus maxillaris. More popularly, it is possible to minimize possible complications by revealing the parameters that will determine the route in the endonasal approach. Material-Method It was studied in 40 craniums in Ege University Faculty of Medicine, Department of Anatomy. Measurements were made in a total of 80 samples in two nasal cavities in the cranium without deformation. In order to make these measurements, certain anatomical-anthropological points were marked. These are: Spina nasalis anterior, spina nasalis posterior, foramen sphenopalatinum, and it is the intersection point of the line drawn parallel to the lamina perpendicularis of the os palatinum and the line drawn from the posterior spina nasalis posterior to the lamina perpendicularis. Two triangular fields were determined by taking the distances between these points. Measurements were made with a digital caliper and statistical data were calculated. Results The averages of the measured values in both nasal cavities were taken. The arithmetic mean of the distances of the right and left triangular fields as A: 34 ± 1.5 mm, B: 29 ± 1.8 mm, C: 35 ± 2 mm, D: 29.5 ± 2 mm, E: 29.5 ± 2 mm found. Argument Brain base surgery by entering through the nasal cavity has been very popular in recent years. Access to the fossa pterygopalatina is also added to these. We see that there is access from the temporal region, which was previously the head side region. However, the temporal region, which is a very complex area, carries with it many complications. However, nasal surgery has a high chance of success and low side effects. The order of anatomical structures is very important in surgical applications. Progress while preserving these structures is the greatest respect for bodily integrity. We think that our study on this knowledge base will be beneficial for surgical applications.