Stratejik yönetim süreçlerinin örgütsel bağlılığa etkisinde iş tatmininin aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediatory role of job satisfaction in the effect of strategic management processes on organizational commitment and research on this subject
- Tez No: 918109
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Örgütlerin sürdürülebilirliğini sağlama noktasında yararlandığı etkenlerin başında insan kaynağı gelmektedir. İnsan kaynağının örgüte olan bağlılığı, örgütlerin sermayelerinde yer almaktadır. Aynı zamanda katkı sağlayan en önemli bileşendir. İnsan kaynağının örgüte olan bağlılığı ile sağlamış olduğu katkının artarak devam etmesine olanak sağlayan unsurlar arasında iş tatmini kavramı yer almaktadır. Bu çalışmada stratejik yönetim süreçlerinin örgütsel bağlılığa etkisinde iş tatmininin aracı rolünü araştırmak amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, stratejik yönetim süreçlerinin örgütsel bağlılığa etkisinde iş tatmininin aracı rolünü ortaya koymaktır. Bu bağlamda 5 ayrı özel şirketin toplamda 369 yönetici ve normal çalışanlardan oluşan örneklemden anket tekniği aracılığıyla veri toplanmıştır. Elde edilen tüm veriler SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uyumu çarpıklık basıklık katsayısı ile sınanmıştır. Kategorik verilerin analizinde Ki-Kare, ANOVA, Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda; stratejik yönetim süreçlerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerinde pozitif anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde gelir durumunun düzenleyici rolü belirlenmiştir. Stratejik yönetim süreçlerinin örgütsel bağlılığa etkisinde iş tatmininin kısmi bir aracılık rolü olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resources are one of the most important factors that organisations use to ensure their sustainability. The commitment of human resources to the organisation is included in the capital of organisations. It is also the most important component that contributes. The concept of job satisfaction is among the factors that enable the contribution of human resources to continue to increase with their commitment to the organisation. This study aims to investigate the mediating role of job satisfaction in the effect of strategic management processes on organisational commitment. The aim of this study is to reveal the mediating role of job satisfaction in the effect of strategic management processes on organisational commitment. In this context, data were collected from a sample of 369 managers and regular employees of 5 different private companies through questionnaire technique. All the data obtained were analysed in SPSS 22.0 package programme. The conformity of the data to normal distribution was tested with the skewness kurtosis coefficient. Chi-Square, ANOVA, Pearson Correlation test were used to analyse categorical data. In line with the findings obtained as a result of the analysis of the data; strategic management processes have a positive significant effect on organisational commitment and job satisfaction. At the same time, the regulatory role of income status in the effect on organisational commitment was determined. It was found that job satisfaction has a partial mediating role in the effect of strategic management processes on organisational commitment.