Effect of titanium addition on the corrosion behavoiur of aluminum bronze CuAl10Ni5Fe4 for the usage in internal combustion engine
İçten yanmalı motorlarda kullanım için alüminyum bronz CuAl10Ni5Fe4'ün korozyon davranışı üzerine titanyum eklentisinin etkisi
  1. Tez No: 918110
  2. Yazar: MUKHTAR SALIM AHMED ELKURTEHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, içten yanmalı motorlarda kullanım için alüminyum bronz CUAL10NI5FE4'ün korozyon davranışı üzerine titanyum ilavesinin etkisi incelenmiştir. Numuneler Sağlam Metal Sanayi ve Ticaret Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde üretildi. Eritme işlemi 10 kilogramlık 5M orta frekanslı indüksiyon ocağı kullanılarak gerçekleştirildi. İki yükleme gerçekleştirildi: biri titanyum olmadan, diğeri ise %0,2 titanyum içeriğiyle. Dökümler 1230 santigrat derece sıcaklıkta yerleştirildi. Döküm kalıcı kalıp kullanılarak yapıldı. Daldırma korozyon testinde her numunenin yüzey alanı hesabı tek tek hesaplandı. Daldırma korozyonu %3,5 NaCl'de 12-72 saat sürdü. Numune yüzeyini korozyon kalıntılarından temizlemek için her saat başı kromik asit (180 g/L) ve etanol kullanıldı. Kurutma işleminin ardından korozyon numunelerinin tek tek ağırlık ölçümleri hassas terazilerle yapılarak tekrar daldırma korozyonuna bırakıldı. Titanyum ilavesi mikroyapıların β fazında gözle görülür bir değişikliğe neden olmasa da yumuşak α fazında lokalize büzülme ve κ faz oranında ise artış olduğu belirlendi. Sertlik sonuçlarına göre Titanyumun eklenmesi sertliğin 226,17 HB'den (titanyumsuz) 237,80 HB'ye (%0,2 titanyumlu) yükselmesine neden oldu. Korozyon testlerinde titanyum içermeyen alaşım korozyona karşı olumsuz davranış göstermiştir. 72 saat sonra en az ağırlık kaybı CuAl10Ni5Fe4-0,2%Ti alaşımında gözlendi ve bu değer 0,009305mg/dm2 oldu. En yüksek ağırlık kaybı 0,010015 mg/dm2 değeriyle titanyumsuz alaşımda gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of titanium addition on the corrosion behavoiur of aluminum bronze CUAL10NI5FE4 for the usage in internal combustion engine is studied. The samples were produced at the Sağlam Metal Industry and Trade Research and Development Center. The melting process was executed using a 10-kilogram, 5M medium frequency induction furnace. Two experiments were performed: one without titanium and another with a titanium concentration of 0.2%. The castings were positioned at a temperature of 1230 degrees Celsius. The casting process utilized a permanent mold. For the immersion corrosion test, each sample's surface area was estimated separately. Immersion corrosion persisted for 12 to 72 hours in a 3.5% NaCl solution. Every hour, ethanol and chromatic acid (180 g/L) were used to remove any remaining corrosion residue from the sample surface. After being allowed to dry, the corrosion samples were individually weighed using calibrated scales, and then they were exposed to immersion corrosion once more. The incorporation of Titanium did not produce a discernible alteration in the β phase of the microstructures; instead, regional shrinkage in the soft α phase and an augmentation in the κ phase ratio were observed. The hardness data indicate that the addition of Titanium elevated the hardness from 226.17 HB (without titanium) to 237.80 HB (with 0.2% titanium). Corrosion testing indicated that the absence of titanium alloy resulted in adverse corrosion performance. After 72 hours, the minimum weight loss recorded in the CuAl10Ni5Fe4-0.2%Ti alloy was 0.009305 mg/dm². The greatest weight reduction was seen in the absence of titanium alloy, measuring 0.010015 mg/dm2.