Lise öğrencilerinde sosyal medya kullanım sıklığı ile sosyal dışlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between social media use frequency and social exclusion in high school students.
- Tez No: 918116
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinde sosyal medya kullanım sıklığı ile sosyal dışlanma arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sakarya ili Ferizli ilçesindeki 430 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Tutum Ölçeği ve Ergenler İçin Sosyal Dışlanma Yaşantısı Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırmadır. Çalışmada elde edilen verilerin analiz yönteminin belirlenmesi amacıyla normallik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda veriler normallik varsayımını sağlamadığı için parametrik olmayan testler ile analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin sosyal medya kullanım amaçlarının başında eğlence geldiği, sosyal medyaya giriş için en çok tercih edilen uygulamanın Instagram olduğu ve öğrencilerin çoğunluğunun günlük sosyal medya kullanım süresinin iki saat ve üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda lise öğrencilerinin sosyal medya kullanım sıklığı ile sosyal dışlanma durumları arasında pozitif yönde, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde lise öğrencilerinin sosyal medya tutumları cinsiyete ve sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermezken sosyal medyada geçirilen süre, sosyal medya kullanım amacı ve sosyal medyaya giriş için tercih edilen uygulama açısından öğrencilerin sosyal medya tutumlarının anlamlı farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin sosyal dışlanma durumlarının cinsiyete, sosyal medya kullanım amacına ve sosyal medyaya giriş için tercih edilen uygulamaya göre anlamlı farklılık göstermediği fakat sınıf düzeyine ve sosyal medyada geçirilen günlük ortalama süreye göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between the frequency of social media use and social exclusion among high school students. The study group consists of 430 high school students in the Ferizli district of Sakarya province. Data of the study were collected with the Personal Information Form, Social Media Attitude Scale and Social Exclusion Experience Scale for Adolescents. The study is a relational research from quantitative research methods. Normality analysis was conducted in order to determine the analysis method of the data obtained in the study. Since the data did not provide the normality assumption as a result of the analysis, analysis was conducted with non-parametric tests. As a result of the study, it was concluded that the main purpose of social media use of high school students was entertainment, the most preferred application for entering social media was Instagram and the daily social media usage time of the majority of the students was two hours or more. As a result of the study, a positive, low-level significant relationship was determined between the frequency of social media use of high school students and their social exclusion status. As a result of the research, it was found that while high school students' social media attitudes did not show any significant difference according to gender and grade level, they did show significant difference according to the time spent on social media, the purpose of social media use and the application preferred to access social media. While the social exclusion status of the students did not show any significant difference according to gender, the purpose of social media use and the application preferred to access social media, it was found that there was a significant difference according to grade level and the average daily time spent on social media.