Panimmün-inflamatuvar değerin nekrotizanenterokolit'te prognostik etkinliğinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic effectiveness of panimmun-inflammatory value innecrotizing enterocolitis
- Tez No: 918117
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ SÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Nekrotizan enterokolit (NEK) prematür yenidoğanlarda görülen, mortalitesi yüksek, yenidoğan hastalıklarının güncel tedavi yaklaşımları ile yaşam oranının arttığı yenidoğanlarda daha sık karşılaşmaya başladığımız gastrointestinal sisteme ait bir hastalıktır. Patogenezi tam olarak aydınlatılamamış olup temelde disbiyoz sonrası gelişen bakteriyel aşırı çoğalma ve inflamasyon cevabı vardır. Pan immün inflamatuar değer (PIV) ise, son yıllarda litaratüre kazandırılmış inflamasyonun ve immünitenin derecesini gösteren yeni bir kavramdır. Amaç: Kolay, ekonomik, kullanışlı bir parametre olarak bilinen PIV belirtecinin, Nekrotizan Enterokolit (NEK) hastalarında prognostik etkinliğinin değerlendirilmesi ve cerrahi NEK tanısı için bir biyo-belirteç olabileceği düşüncesi ile bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2018-Kasım 2022 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım servisinde yatan tüm hastalar örnekleme dahil edilmiş, NEK vakaları izole edilmiştir. Mevcut dönemde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebek hasta sayısı 793 olup bunların 40 tanesi NEK tanısı almıştır. Kontrol grubunun ise 218'i prematür olmak üzere toplam 753 bebek çalışmaya alınmıştır. Kan laboratuvar sonuçları ile hastaların PIV belirteçleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım servisinde yatan hastalarda NEK görülme insidansı %5,04, prematür yenidoğanlarda ise NEK görülme insidansı %14,5 olarak belirlenmiştir. NEK hastaları arasındaki cerrahi NEK görülme insidansı %32,5, NEK mortalite oranı %12,5 cerrahi NEK mortalite oranı %23,07 olarak belirlenmiştir. NEK'li yenidoğanlarda ortalama doğum haftası 31,35'tir. Cerrahi NEK hastalarında postnatal 1. gün ölçümü anlamlı yüksek bulunmuş tanı anında ise NEK evre 3 PIV, NEK evre 1 ve NEK evre 2 PIV ölçümüne göre vii anlamlı düşük bulunmuştur. Matür kontrol grubundaki PIV belirteci prematür kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sonuç: Cerrahi NEK hastalarında Postnatal 1. gün PIV belirtecinin anlamlı yüksek, tanı anındaki PIV belirtecinin anlamlı düşük çıkması cerrahi NEK hastalarının belirlenmesinde tanı aracı olarak kullanılabilir. Matür kontrol grubu PIV belirtecinin prematür kontrol grubundaki PIV ölçümüne göre anlamlı yüksek çıkması, prematür yenidoğanlardaki inflamatuar yanıtın immün sistemin immatüritesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Necrotising enterocolitis is a gastrointestinal system disease seen in newborn prematures in which the mortality rate but however the survival rate with the latest developments in newborn science is high. Pathogenesis is not certainly enlightened and basically has an answer of bacterial increment seen after dysbiosis. Pan immune anti-inflamatuar rate (pıv) is a new term in literature which shows the degree of inflammation and immune system. The purpose: This study is planned with the idea of biomarker for the surgical NEK diagnosis and evaluation of PIV identifier known as easy, economical and practical parameter in NEK (necrotising entereocolitis) patients Equipments and methods: Between May 2018-November 2022 all the patients in newborn intensive care in Gülhane training research hospital are included to the sample and NEK cases are isolated. In the present period, the patient number in newborn intensive care is 793 and 40 of these have been diagnosed with NEK case. In the control group, 753 cases are studied in total of whose 218 are prematüre. The PIV identifiers of the patients are calculated with the results of blood analysis. Findings: In our study, of all the patients in the newborn intensive care unit, the possibility of NEK cases is % 5.04. In the newborn prematures, the possibility of NEK cases is identified as %14.5. In all the NEK patients, the possibility of surgical NEK cases is %32.5,the mortality NEK rate is %12.5, the surgical mortality NEK rate is identified as %23.07. In the NEK newborns, the average birth week is about 31.35. In the surgical NEK patients, postnatal fist day test is found out significant high, in the diagnosis moment NEK phase 3 PIV NEK phase 1and NEK phase 2 is found out significant low according to PIV tests. The PIV identifier in mature control group is significantly high compared with premature control group. ix Conclusion: In surgical NEK patients postnatal first day PIV identifier is significant high, in diagnosis moment the PIV identifier is significant low so this can be used as a tool when identifiying surgical NEK patients. Because The PIV identifier in mature control group is high according to premature control group, it can be thought deriving from the immune system inmaturity of inflammatuar in premature newborns.