Denizli ilinde bulunan diş hekimlerinin enfektif endokardit riskine karşı profilaksi uygulamalarının araştırılması: bir anket çalışması
Investigation of prophylaxis practices of dentists in denizli province against infective endocarditis risk: a survey study
- Tez No: 918145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Enfektif endokardit (EE) olgularının yüksek morbidite ile mortalite oranları nedeniyle, Amerikan Kalp Derneği (AHA) ve diğer birçok kuruluş EE riski taşıyan hastalarda antibiyotik profilaksisi (AP) önermektedir. Ancak kılavuzlar arasındaki farklılıklar ve güncellemeler diş hekimleri arasında kafa karışıklığına ve uyumsuzluğa yol açmaktadır. Bazı diş hekimleri mevcut kılavuzları yeterince benimsemeyip, kendi deneyimlerine dayalı farklı yaklaşımlar tercih etmektedir. Bu çalışma, diş hekimlerinin AP uygulama yaklaşımlarını ve bunların AHA kılavuzuna uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlamıştır. Yöntem: Çalışmaya Denizli ilindeki çeşitli kurumlarda görev yapan diş hekimleri dahil edilmiştir. Veriler, anket yöntemiyle toplanmış olup, anket katılımcıların demografik bilgileri ile EE riski taşıyan hastalarda AP uygulama yaklaşımlarını ve bu konudaki farkındalıklarını içeren sorulardan oluşmaktadır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Ki-kare testi uygulanmıştır. P değeri 0.05'in altında olduğunda, gruplar arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza, 77'si (%32) Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde, 81'i (%33,6) Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi veya ilçe devlet hastanelerinde, 83'ü (%34,4) ise özel diş polikliniklerinde ve muayenehanelerde çalışan 241 gönüllü diş hekimi katılmıştır. Analizler, diş hekimlerinin AP uygulama yaklaşımlarının bazı kardiyak durumlarda AHA yönergelerinden farklı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca diş hekimlerinin dental prosedürlere yönelik tutumları ve ilaç tercihleri arasında belirgin farklılıklar gözlemlenmiş; bununla birlikte uygulamalara dair bazı farkındalık eksiklikleri de tespit edilmiştir. Sonuç: Diş hekimlerinin AP uygulamaları konusunda farklı yaklaşımlar sergilediği ve bu yaklaşımların AHA kılavuzuyla uyumlu olmadığını gösteren veriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the high morbidity and mortality rates of infective endocarditis (IE) cases, the American Heart Association (AHA) and many other organizations recommend antibiotic prophylaxis (AP) for patients at risk of IE. However, differences and updates among the guidelines have led to confusion and non-compliance among dentists. Some dentists do not adequately adopt the existing guidelines and prefer different approaches based on their own experiences. This study aims to evaluate dentists' approaches to AP implementation and their compliance with AHA guidelines. Method: The study included dentists working in various institutions in the Denizli province. Data were collected by survey method, the survey consisted of questions regarding the participants' demographic information, approaches to AP in patients at risk of IE, and their awareness of this issue. The Chi-square test was applied to determine the relationships between categorical variables. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant for the relationships between the groups. Results: In our study, 241 volunteer dentists participated, including 77 (%32) from Pamukkale University Faculty of Dentistry, 81 (%33.6) from Denizli Oral and Dental Health Hospital or district state hospitals, and 83 (%34.4) working in private dental clinics and practices. The analyses revealed that dentists' approaches to AP differ from AHA guidelines for some cardiac conditions.Additionally, significant differences were observed between dentists' attitudes towards dental procedures and their drug preferences; however, some lack of awareness about the practices was also detected. Conclusion: There are data showing that dentists have different approaches to AP practices and that these approaches are not compatible with AHA guidelines.