İstanbul'da kesime sevk edilen hayvanlardan ve kesimhane atık sularından izole edilen lısterıa monocytogenes suşlarının karakterizasyonu
Characterization of listeria monocytogenes strains isolated from slaughtered animals and slaughterhouse wastewater in istanbul
  1. Tez No: 918156
  2. Yazar: ŞULE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEREN BAŞARAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ilinde bulunan mezbahalarda kesime sevk edilen büyükbaş hayvanların karkas sürüntüleri ve dışkılarında, ayrıca bu mezbahaların atık su tankından alınacak olan atık su örneklerinde L. monocytogenes varlığının ve serotiplerinin belirlenmesi, virülens genlerinin saptanması ve antimikrobiyal direnç profillerinin araştırılması hedeflendi. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da bulunan mezbahalarda kesime sevk edilen 138 büyükbaş hayvana ait karkas sürüntü ve dışkı örnekleri toplandı. Bununla beraber, kesim sonrası atık su arıtma ünitelerinden (biyolojik ve kimyasal arıtma öncesinde) 138 ayrı kesimhane atık su numunesi toplandı. Laboratuvara getirilen örnekler ön zenginleştirme amacıyla Listeria Half Fraser Broth Base ISO besiyerlerine ekim yapıldı, 30℃'de 24 saat inkübasyona bırakıldı. İnkübasyon süresi sonunda zenginleştirme amacıyla kültürlerden Listeria Fraser Broth Base ISO besiyerlerine ekim yapıldı, aerob koşullarda 37ºC' de 24 saat inkübasyona bırakıldı. Zenginleştirme aşaması sonrasında Listeria spp. için ayırıcı besiyeri olan ALOA besiyerlerine kültürlerden ekim yapıldı, aerob koşullarda 37℃'de 48 saat inkübasyona bırakıldı. Katalaz ve CAMP testleri pozitif, oksidaz testi negatif olarak saptanan izolatlar Listeria spp. şüpheli olarak kabul edildi ve identifikasyon amacıyla BD Phoenix otomatize biyokimyasal identifikasyon sistemi kullanıldı. L. monocytogenes olarak identifiye edilen izolatların konfirmasyonu, serotiplendirilmesi, virülens genlerinin saptanması PCR ile gerçekleştirildi. Ayrıca izolatların antimikrobiyal duyarlılık profilleri ve antimikrobiyal direnç genlerinin varlığı saptandı. Yapılan bakteriyolojik kültür sonucunda tüm örneklerden 12 izolat L. monocytogenes olarak identifiye edildi ve sonrasında PCR yöntemi kullanılarak konfirme edildi. Karkas sürüntülerinden alınan örneklerin 5'inde, dışkı örneklerinin sadece birinde ve atık su örneklerinin 6'sında L. monocytogenes izole edildi. Karkas sürüntülerinden alınan örneklerin 5'inde 1/2a, 1/2c, 3a, 3c, dışkı örneğinden elde edilen sadece bir izolatta ayrıca atık su örneklerinin 6'sından izole edilen L. monocytogenes izolatlarında 1/2b, 3b, 4b, 4d, 4e serotipleri saptandı. Tüm izolatlarda inlA, İnlC, İnlJ , actA, prfA, hylA virülens genleri saptandı. Aminoglikozit grubu antimikrobiyallere direnç 11 izolatta (%91,67) belirlendi. Sulbaktam direnci 6 izolatta (%50), linkozamid direnci 5 izolatta (%41,6) belirlendi. β-laktam ve makrolid grubuna ait antimikrobiyallere direnç 4'er izolatta (%33,3) saptandı. Florokinolon direnci ise tek bir izolatta (%8,33) görüldü. Hiçbir izolatta tetrasiklin ve kanamisin direnci gözlenmedi. İzolatların 6'sı (%50) çoklu dirençli olarak kabul edildi. Karkas sürüntülerinden alınan örneklerin hepsinde tet(M) geni, dışkı örneğinden ve atık su örneklerinin hepsinden izole edilen L. monocytogenes izolatlarının tümünde erm(B) geni saptandı. Sonuç olarak kesime sevk edilen büyükbaş hayvanların karkaslarında ve dışkılarında ve kesim sonrası atık su arıtma ünitelerinden L. monocytogenes varlığının saptanması, halk sağlığı açısından başlı başına bir tehlike olarak düşünüldü. Bununla beraber, gün geçtikçe büyüyen bir sorun olarak karşımıza çıkan antimikrobiyal direnç profillerinin bu çalışmada saptanmış olması konu hakkında daha geniş ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the presence and serotypes of L. monocytogenes, virulence genes, and antimicrobial resistance profiles of L. monocytogenes in carcass swabs and faeces of bovine animals sent for slaughter in slaughterhouses in Istanbul province and in wastewater samples to be taken from the waste water tank of these slaughterhouses. For this purpose, carcass swabs and faecal samples were collected from 138 bovine animals sent for slaughter in slaughterhouses in Istanbul. In addition, 138 separate slaughterhouse wastewater samples were collected from post-slaughter wastewater treatment units (before biological and chemical treatment). The samples brought to the laboratory were inoculated into Listeria Half Fraser Broth Base ISO media for pre-enrichment and incubated at 30℃ for 24 hours. At the end of the incubation period, the cultures were inoculated into Listeria Fraser Broth Base ISO media for enrichment and incubated at 37ºC for 24 hours under aerobic conditions. After the enrichment phase, the cultures were inoculated into ALOA medium, a differential medium for Listeria spp. and incubated at 37°C for 48 hours under aerobic conditions. Isolates with positive catalase and CAMP and negative oxidase tests were considered as suspected Listeria spp. and BD Phoenix automated biochemical identification system was used for identification. The confirmation, serotyping, and virulence gene detection of the isolates identified as L. monocyotogenes were performed by PCR. In addition, antimicrobial susceptibility profiles of the isolates and the presence of antimicrobial resistance genes were determined. As a result of bacteriological culture, 12 isolates from all samples were identified as L. monocytogenes and then confirmed by PCR L. monocytogenes was isolated from 5 of the carcass swabs, only one of the faecal samples and 6 of the wastewater samples. Serotypes 1/2a, 1/2c, 3a, 3c, 1/2b, 3b, 4b, 4d, and 4e were detected in 5 of the samples obtained from carcass swabs, in only one isolate obtained from faecal samples and in L. monocytogenes isolates isolated from 6 of the wastewater samples. InlA, InlC, InlJ, actA, prfA, hylA virulence genes were detected in all isolates. Resistance to aminoglycoside group antimicrobials was determined in 11 isolates (91.67%). Sulbactam resistance was determined in 6 isolates (50%) and lincosamide resistance in 5 isolates (41.6%). Resistance to β-lactam and macrolide antimicrobials was detected in 4 isolates (33.3%) each. Fluoroquinolone resistance was observed in only one isolate (8.33%). Tetracycline and kanamycin resistance was not observed in any isolate. Six (50%) of the isolates were considered to be multi-resistant. The tet(M) gene was detected in all samples obtained from carcass swabs, and the erm(B) gene was detected in all L. monocytogenes isolates isolated from faecal and wastewater samples. As a result, L. monocytogenes in the carcasses and faeces of cattle sent to slaughter and in post-slaughter wastewater treatment units was considered a public health hazard. In addition, the fact that antimicrobial resistance profiles, which are a growing problem, were detected in this study suggested the need for more extensive and comprehensive studies on the subject.