Fremantle diz farkındalık anketinin Türkçe uyarlaması:geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation of the fremantle knee awareness questionnaire:a validity and reliability study
  1. Tez No: 918155
  2. Yazar: GİZEM UZUN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Fremantle Diz Farkındalık Anketi (FreDFA)'nin diz osteoartrit tanılı bireylerde Türkçe geçerlik ve güvenirliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Anketin Türkçeye çevirisi kültürel adaptasyon prensiplerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hastaların demografik bilgileri, ağrı şiddetleri (Vizuel Analog Skala ile), fiziksel fonksiyon ile ağrı ve sertlik düzeylerini ölçen Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC), hareket korkusunu değerlendiren Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), ağrı ile ilgili olumsuz düşünce ve felaketleştirme düzeylerini belirleyen Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ve anksiyete ile depresyon düzeylerini ölçen Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS) kullanılarak değerlendirmeler yapılmıştır. FreDFA, 89 diz osteoartrit tanılı hasta (%18 erkek, %82 kadın; yaş ortalaması 61.07±9.34 yıl, VKİ 30.80±5.81 kg/m²) ile değerlendirilmiştir. 45 hastaya test-tekrar test uygulaması bir hafta sonra yapılmıştır. Güvenilirlik değerlendirmesinde iç tutarlılık Cronbach Alfa, zamana göre değişmezlik ise ICC (Intraclass Correlation Coefficient) ile incelenmiştir. Geçerlilik değerlendirmesinde ise faktör analizi uygulanmış, FreDFA ve diğer ölçekler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. FreDFA'nın Türkçe versiyonunun iç tutarlılığı (Cronbach Alfa=0.779) ve zamana göre değişmezliği (ICC=0.779) kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur. Faktör analizi ile anketin üç boyutlu yapıda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the Turkish validity and reliability of the Fremantle Knee Awareness Questionnaire (FreDFA) in individuals diagnosed with knee osteoarthritis. The questionnaire was translated into Turkish in accordance with the principles of cultural adaptation. In the study, demographic information, pain intensity (using the Visual Analog Scale), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) measuring physical function and pain and stiffness levels, Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) assessing fear of movement, Pain Catastrophizing Scale (PCS) determining negative thoughts about pain and catastrophizing levels, and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) measuring anxiety and depression levels were used. FreDFA was evaluated in 89 patients with knee osteoarthritis (18% male, 82% female; mean age 61.07±9.34 years, BMI 30.80±5.81 kg/m²). 45 patients underwent a test-retest one week later. In the reliability assessment, internal consistency was analyzed by Cronbach's alpha, and invariance over time was analyzed by ICC (Intraclass Correlation Coefficient). In the validity assessment, factor analysis was applied and the relationships between FreDFA and other scales were analyzed. The internal consistency (Cronbach's Alpha=0.779) and time invariance (ICC=0.779) of the Turkish version of the FreDFA were found to be acceptable.