Kolostomi ve jejunum-ileum enterostomi kapatılması için optimum zamanın belirlenmesi: 15 yıllık retrospektif bir kohort çalışması
Determination of the optimum time for closure of colostomy and jejunum-ileum enterostomy: A 15-year retrospective cohort study
- Tez No: 918159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışma, enterostomi (özellikle ileostomi) ve kolostomi kapatma işlemlerinde optimal zamanlamanın postoperatif komplikasyonlar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Erken ve geç kapatma prosedürlerinin sonuçlarının karşılaştırılması, cerrahi yönetim stratejilerinin optimize edilmesine ve hasta yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Ayrıca, bu prosedürlerde risk faktörlerinin belirlenmesi ve komplikasyonların azaltılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ümraniye Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 2008-2023 yılları arasında stoma kapatma operasyonu geçiren hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Dahil edilme kriterleri; tam klinik veriye sahip olmak ve acil veya elektif cerrahi geçirmiş olmak idi. Eksik kayıtlı hastalar ise dışlanmıştır. Veriler, hasta dosyaları ve cerrahi kayıtlar üzerinden retrospektif olarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Kolostomisi kapatılan 108 hastanın %62.0'si erkek, %38.0'i kadın olup yaş ortalaması 54.62±15.82 yıl, ameliyat sonrası yatış süresi 12.76±7.58 gündür.Hastaların %51.8'inde ostomi açılma sebebi benign, %48.2'sinde malign olarak belirlenmiştir. Komplikasyon oranı %23.2 olup, serozal yaralanma (%52.0) ve perforasyon (%40.0) en sık görülen komplikasyonlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effects of optimal timing of enterostomy (especially ileostomy) and colostomy closure procedures on postoperative complications. Comparison of the outcomes of early and late closure procedures is intended to contribute to optimising surgical management strategies and improving patient quality of life. In addition, risk factors for these procedures were identified and recommendations for reducing complications were developed. Materials and Methods: The data of patients who underwent stoma closure operation in Umraniye Health Practice and Research Hospital, University of Health Sciences, between 2008 and 2023 were retrospectively analysed. Inclusion criteria were having complete clinical data and having undergone emergency or elective surgery. Patients with incomplete records were excluded. Data were collected retrospectively from patient files and surgical records. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programmes were used. Statistical significance level was accepted as p0.05). Of the 108 patients whose colostomy was closed, 62.0% were male and 38.0% were female, with a mean age of 54.62±15.82 years and a postoperative hospitalisation period of 12.76±7.58 days. The reason for ostomy opening was benign in 51.8% and malignant in 48.2% of the patients. Complication rate was 23.2% and serosal injury (52.0%) and perforation (40.0%) were the most common complications.