Absisik asit(ABA) uygulamalarının sofralık üzümlerde renk kalitesine etkileri -bir meta analizi
Effects of abscisic acid (ABA) applications on color quality of table grapes - a meta analysis
- Tez No: 918158
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ, DOÇ. DR. YALÇIN TAHTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sofralık renkli üzümlerin kalitesi ve değerini, salkımın genel görünümünün yanı sıra, renklenme ve fitokimyasallardan antosiyanin miktarı belirler. Bu kriterler tüketiciler için önemli bir kalite özelliğidir. Renkli üzümlerde daha az renk gelişimi ve düşük antosiyanin miktarı değişik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda, meyvenin pigmentasyonunu iyileştirmek için üzüm asmalarına farklı dışsal kimyasallar uygulanmaktadır. Bu amaçla en çok araştırma yapılan kimyasallardan birisi de absisik (ABA) asittir. Tane kabuk rengini ve fitokimyasal içeriğini sürekli olarak iyileştirmek için en uygun ABA uygulama zamanı ve dozu konusunda bir fikir birliği oluşturulmamıştır. Bu çalışmanın amacı, renkli sofralık üzümlerde ABA uygulamasının meyvelerin renk parametreleri üzerindeki etkilerini Meta-Analiz yöntemiyle değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, sofralık üzüm çeşitlerinde ABA ile ilgili 46 yayının meta analizi 10 veri düzenleme adımıyla 26 çalışmaya indirildi. Meta analizinde L*, Croma (C*), CIRG (Kırmızı üzümlerin renk indeksi), hue (h0) ve kabukta antosiyanin parametreleri dikkate alındı. Meta analizinde makalelerde kontrol ve en etkili doza ait değerler kullanıldı. ABA uygulamasının renk kalitesine etkisi ile ilgili parametrelere Etki Büyüklüğü Hesaplamaları (Cohen's d) yapılmış ve ayrıca Veri setindeki renk parametrelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini anlamak için korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmalara göre, etki büyüklükleri ve güven aralıklarını değerlendirmek için forest plot (orman grafiği), yayın yanlılığını değerlendirmek için ise Funnel plot (huni grafiği) dan yararlanılmıştır. Huni grafiğinde çalışmaların yayılımı, asimetrik dağılım ve potansiyel yayın yanlılığı gözlemleri yapılmıştır. Orman grafiğinde çalışmaların dağılımı, etkilerin yönü, heterojenlik ve çalışmaların detaylı konumu ve yorumları yapılmıştır. Orman grafiğinde ortalama fark, huni grafiğinde ise etki büyüklüğü çizgisine konum olarak 3 farklı noktada dağılım gösteren makalelerin detaylı yorumu yapılmıştır. Yapılan etkinlik analizleri, orman grafiği ve huni grafiği ile T testi sonucunda; ABA uygulamalarının kontrole göre L*, C*, h0, CIRG ve antosiyanin değerlerine anlamlı ve olumlu yönde etki yaptığı saptanmıştır. Meta-analiz, uygulama grubunun kontrol grubuna kıyasla L; Croma ve h0 değerlerini anlamlı ölçüde düşürdüğünü, CIRG ve antosiyanin miktarını artırdığını göstermektedir. Bu etkiler, meta-analiz ve eşli t-testi ile istatistiksel olarak doğrulanmıştır. Çalışmaların etki büyüklüklerinin dağılımı ve güven aralıkları çalışmalar arasında anlamlı bir heterojenlik olduğunu ortaya koymuştur. Bu da ABA uygulamasının etkisinin çalışmalarda farklılık gösterdiğini işaret etmektedir. Bu farklılıklar, örneklem büyüklüğü, metodolojik farklılıklar, araştırmaların yürütüldüğü ekolojilerin ve çeşitlerin farklı olmasından veya diğer çalışma koşullarından kaynaklanmış olabilir. Gelecekte daha fazla sayıda örneklem büyüklüklerine sahip çalışmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality and value of colored table grapes are determined by the general appearance of the bunch, as well as the coloration and the amount of anthocyanins from phytochemicals. These criteria are important quality characteristics for consumers. Less color development and lower anthocyanin levels in colored grapes are due to various factors. In recent years, different external chemicals have been applied to grapevines to improve the pigmentation of the fruit. One of the most researched chemicals for this purpose is abscisic (ABA) acid. There is no consensus on the most appropriate ABA application time and dose to continuously improve the berry skin color and phytochemical content. The aim of this study was to evaluate the effects of ABA application on color parameters of fruits in colored table grapes by meta-analysis method. To achieve this aim, meta-analysis of 46 publications related to ABA in table grape varieties was reduced to 26 studies with 10 data editing steps. L, Croma (C*),CIRG (Color index of red grapes), hue (h0) and anthocyanin parameters in peel were taken into consideration in meta-analysis. In meta-analysis, values of control and most effective dose were used in articles. Effect Size Calculations (Cohen's d) was performed for the parameters related to the effect of ABA application on color quality and also correlation analysis was performed to understand the relationships between color parameters in the data set. According to the studies, forest plot was used to evaluate effect sizes and confidence intervals and Funnel plot was used to evaluate publication bias. In funnel plot, observations of the spread of studies, asymmetric distribution and potential publication bias were made. In the forest plot, the distribution of studies, the direction of effects, heterogeneity and detailed location and comments of the studies were made. Detailed comments were made on the articles that showed distribution at 3 different points as mean difference in the forest plot and location of the effect size line in the funnel plot. As a result of the activity analyzes, Forest plot and Funnel plot and T test; it was determined that ABA applications had a significant and positive effect on L*, Croma, h0, CIRG and anthocyanin values compared to the control. Meta-analysis shows that the application group significantly decreased L; Croma and, h0 values compared to the control group, and increased the amount of CIRG and anthocyanin. These effects were statistically confirmed by meta-analysis and paired t-test. The distribution of effect sizes and confidence intervals of the studies revealed significant heterogeneity among the studies. This indicates that the effect of the treatment varies across studies. These differences may be due to sample size, methodological differences, different ecologies and varieties in which the studies were conducted, or other study conditions. It is recommended that studies with larger sample sizes be conducted in the future.