Güncel farklı braket tipleriyle ark teli kombinasyonlarının sürtünme kuvvetlerinin karşılaştırılması
Comparison of friction forces of arch wire combinations with different contemporary bracket types
- Tez No: 918160
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızın amacı; ikisi kendinden bağlamalı (Damon Q2, BioQuick), ikisi geleneksel (Minidiamond, Mini Sprint II) olmak üzere dört farklı paslanmaz çelik braket tipi ile paslanmaz çelik, nikel titanyum ve beta titanyum tellerin 0°, 5° ve 10° açılanma değerlerindeki sürtünme değerlerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla, 0,022 x 0.025“ slot genişliğine sahip üst sağ kanin braketleri kullanılmıştır. 0,017 x 0,025 ”çapındaki paslanmaz çelik, nikel titanyum ve beta titanyum tellerin 0°, 5° ve 10° açılanma değerlerinde Zwick marka test makinası ile sürtünme değerleri kuru ve oda sıcaklığında ölçülmüştür. Çalışma sonucunda tüm braket, tel kombinasyonlarında açılanma değeri arttıkça sürtünmenin arttığı bulunmuştur. Statik sürtünme değerleri tüm braket, tel ve açılanma kombinasyonlarında kinetik sürtünmeden daha büyük bulunmuştur. Tüm kombinasyonlarda Damon Q2 braketi 0° açılanma değerinde nikel titanyum teli ile en düşük statik sürtünme değerine sahipken, BioQuick braketi 10° açılanma değerinde beta titanyum teli ile en yüksek statik sürtünme değerine sahip bulunmuştur. Braket tipleri arasında sürtünme değerleri açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Beta titanyum telleri ile artan açılanmalarda elde edilen sürtünme değerleri paslanmaz çelik ve nikel titanyum tellere göre daha fazla bulunmuştur. Paslanmaz çelik tel ile nikel titanyum tellerin sürtünme değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ortodontik tedavilerde elde edilmek istenen diş hareketi için sürtünme değerleri gözönüne alınarak beta titanyum tellerin seviyeleme ve sıralama sonrasında kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the friction values of four different types of stainless steel brackets, two self-ligating (Damon Q2, BioQuick), two conventional (Minidiamond, Mini Sprint II) with stainless steel, nickel titanium and beta titanium wires at 0°, 5° and 10° angulation values. For this purpose, upper right canine brackets which have a slot width of 0.022 x 0.025 inches were used. Friction values of 0.017 x 0.025 inch diameter; stainless steel, nickel titanium and beta titanium wires were measured at 0°, 5° and 10° angulation values with the help of Zwick brand test machine at dry and room temperature. As a result of the study, friction increases with increasing angulation value in all bracket and wire combinations. Static friction values are higher than kinetic friction in all bracket, wire and angulation combinations. In all combinations, Damon Q2 bracket has the lowest static friction value with nickel titanium wire at 0° angulation, while BioQuick bracket has the highest static friction value with beta titanium wire at 10° angulation. There is no statistically significant difference in friction values between bracket types. The friction values which observed with beta titanium wires at increasing angulations are higher than stainless steel and nickel titanium wires by comparison. There is no statistically significant difference between the friction values of stainless steel wire and nickel titanium wire. In orthodontic treatments, it is recommended that beta titanium wires should be used after levelling and alignment phase taking into account the friction values for the desired tooth movement.