Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) ve hizmet içi eğitim durumlarının incelenmesi
An analysis of information technologies teachers' technological pedagogical content knowledge (TPACK) and level of in-service training
- Tez No: 918205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERKAN ABDÜSSELAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, devlet okullarında görev yapan bilişim teknolojileri (BT) öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) ve hizmet içi eğitim (HİE) durumları incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden olan tarama modelleri kapsamında yer alan ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında MEB'e bağlı kurumlarda görev 718 BT öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Toplama Formu”,“21. Yüzyıl Becerileri Kapsamında TPAB Ölçeği”ve“HİE Kurs Bilgi Formu”kullanılmıştır. İl milli eğitim müdürlükleri aracılığı ile gönüllü olan öğretmenlere ölçekler iletilmiş ve elde edilen dijital veriler doğrudan indirilerek IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın analizlerinde Betimsel Analiz, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları BT öğretmenlerinin TPAB'larının olukça yüksek olduğunu göstermiştir. BT öğretmenlerinin TPAB'ları hizmet süresi ve coğrafi bölge değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken eğitim seviyesi değişkeninde lisansüstü lehinde, günlük ortalama bilgisayar kullanımı değişkeninde ise 5 saatten fazla kullananlar lehinde anlamlı farklılık vardır. Cinsiyet değişkenine göre bakıldığında TPAB alt boyutlarından Pedagojik Bilgide (PB) ve Pedagojik Alan Bilgisinde (PAB) anlamlı bir farklılık yokken diğer tüm alt boyutlarda erkek katılımcılar lehinde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yaş değişkeninde ise sadece Alan Bilgisi (AB) alt boyutunda 42 yaş üzeri katılımcılar lehinde anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların HİE durumları ile TPAB'ları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve düşük şiddetli bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the technological pedagogical content knowledge (TPACK) and in-service training (IST) status of Information Technologies (IT) teachers working in public schools. In line with this purpose, the model of the research is the relational survey model within the scope of survey models, which is one of the quantitative research designs. The study group consists of 718 IT teachers working in institutions affiliated with the Ministry of National Education (MoNE) during the 2023-2024 academic year. The“Demographic Information Collection Form,”the“TPACK Scale within the Scope of 21st Century Skills,”and the“IST Course Information Form”were used as data collection tools. The scales were distributed to volunteer teachers through the provincial national education directorates, and the digital data collected were directly downloaded and analyzed using the IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 software. Descriptive analysis, independent sample t-test, ANOVA, and Pearson correlation analyses were employed to analyze the data. The findings of the study revealed that the TPACK levels of IT teachers were generally quite high. While no significant difference was found in TPACK levels based on the variables of years of service and geographical region, there was a significant difference in favor of postgraduate participants regarding the education level variable and in favor of those using computers for more than 5 hours daily regarding the average daily computer use variable. In terms of gender, no significant difference was observed in the sub-dimensions of Pedagogical Knowledge (PK) and Pedagogical Content Knowledge (PCK), but a significant difference was found in favor of male participants in all other sub-dimensions. Regarding age, a significant difference was detected only in the Content Knowledge (CK) sub-dimension, favoring participants over 42 years of age. Furthermore, a statistically significant, positive, and low-strength relationship was found between participants' IST status and their TPACK levels and all its sub-dimensions.