Teknolojik pedagojik alan bilgisi açısından ilköğretim matematik öğretmenlerinin sahip olması gereken bilgi ve becerilerin belirlenmesi
Determining the knowledge and skills that primary school mathematics teachers should have in terms of technological pedagogical content knowledge
- Tez No: 1020822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, TPAB çerçevesince, öğretmenlerin etkili bir teknoloji entegrasyonu gerçekleştirebilmeleri için branş bazında sahip olmaları gereken bilgi ve becerileri ortaya çıkarmak ve bu doğrultuda hizmet içi eğitim programı önermektedir. Daha detaylı bir şekilde ifade etmek gerekirse, bu çalışma ile ilköğretim matematik öğretmenlerinin TPAB çerçevesince, sahip olması gereken teknoloji, teknolojik alan ve teknolojik pedagojik alan bilgi ve becerilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin TPAB modeli kapsamında sahip olması gereken bilgi ve becerilerini belirlemeye yönelik ihtiyaç analizi aşaması yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadaki çalışma gruplarının tamamı amaçlı örneklem yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu doğrultuda araştırma, ilköğretim matematik öğretmenleri, eğitim fakültesi ilköğretim matematik öğretmenliği programında görev yapan akademisyenler, TPAB uzmanları ve bilişim teknolojileri uzmanları ile yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen nicel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, sınıflarda teknoloji kullanımının sadece cihaz temin etmekten ibaret olmadığını; öğretmenin ders işleyiş yöntemlerini temelden değiştiren bir süreç olduğunu göstermektedir. Etkileşimli tahta ve grafik tablet temel donanım ihtiyaçları olmakla birlikte; asıl farkı GeoGebra, Desmos ve sanal materyaller gibi yazılımların yarattığı görülmüştür. Bu araçların, soyut matematik kurallarını çocuklara somut olarak göstermede ve konuları kavramalarında büyük rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin yapay zekâyı bilinçli kullanabilmesi ve öğrencilere dijital materyal üretebilme (maker) becerisi kazandırması günümüzün temel gereksinimleri arasındadır. Ancak öğretmenlerin teknoloji kullanımını engelleyen ciddi zorluklar vardır; LGS baskısı, ders aralarındaki zaman kısıtlılığı, cihaz arızaları ve derste teknik sorun yaşama kaygısı bu sürecin önündeki temel engellerdir. Mevcut sistemde konferans salonlarında verilen teorik hizmet içi eğitimler de bu sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle çalışmada; doğrudan matematik müfredatına odaklanan, öğretmenlerin kendi okullarında uzman desteği alarak ve birbirlerinin derslerini izleyerek deneyim kazanacakları yeni ve uygulamalı bir eğitim modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the knowledge and skills teachers must possess on a branch basis to ensure effective technology integration within the TPACK framework, and to propose an in-service training program accordingly. More specifically, this study aims to reveal the technological, technological content, and technological pedagogical content knowledge and skills that primary school mathematics teachers should have within the TPACK framework. In the study, the needs analysis phase, aimed at determining the knowledge and skills teachers should possess within the scope of the TPACK model, was conducted through semi-structured interviews. All study groups in the research were selected using convenience sampling, a purposive sampling method. Accordingly, the research was conducted with primary school mathematics teachers, academicians in the primary school mathematics education program of the faculty of education, TPACK experts, and information technology experts. The quantitative data obtained from the research were analyzed using content analysis. Research findings show that the use of technology in classrooms is not merely a matter of providing devices; rather, it is a process that fundamentally changes the way teachers conduct their lessons. While interactive whiteboards and graphics tablets are essential hardware requirements, it has been observed that the real difference is created by software such as GeoGebra, Desmos, and virtual materials. It has been determined that these tools play a major role in helping children visualize abstract mathematical concepts and grasp the subject matter. Furthermore, teachers' ability to use artificial intelligence consciously and to equip students with the skills to create digital materials (maker skills) are among today's fundamental requirements. However, there are serious challenges hindering teachers' use of technology; the pressure of the LGS exam, time constraints between classes, device malfunctions, and the fear of encountering technical issues during class are the primary obstacles to this process. The theoretical in-service training sessions currently provided in conference rooms are also insufficient to resolve these issues. Therefore, this study proposes a new, practical training model that focuses directly on the mathematics curriculum, allowing teachers to gain experience by receiving expert support at their own schools and observing each other's classes.