Üriner inkontinansın transperineal usg ile üretra uzunluğu, posterior üretrovezikal açı, mesane duvar kalınlığı ve rezidüel volüm açısındandeğerlendirilmesi
- Tez No: 918217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN CEMAL ARK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Amaç : Çalışmamızda, anamnez, klinik değerlendirme ve ürodinamik testler ile üriner inkontinans tanısı alan hastalarda transperineal ultrasonografi ile üretra uzunluğu, mesane kalınlığı, posterior üretrovezikal açı ve postmiksiyonel rezidüel volümü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem : Bu çalışmaya, ürojinekoloji kliniğine, Aralik 2012 - Mayis 2013 tarihleri arasında idrar kaçırma şikayeti ile başvuran, klinik ve ürodinamik olarak üriner inkontinans tanısı almıs, majör pelvik cerrahi geçirmemiş ve pelvik organ prolapsusu bulunmayan 45 hasta ile, klinik ve ürodinamik olarak kontinan kabul edilmis, yaşları 33 ile 60 arasında değişen (ortalama 45.4±6.9) ve kontrol grubunu olusturan 25 hasta yer aldı. İnkontinansı olan grupta, yaşları 33 ile 60 arasında değişen (ortalama 47.1±7.7) , klinik ve ürodinamik olarak stress üriner inkontinans tanısı almış 20 hasta, yaşları 25 ile 73 arasında değişen (ortalama 45.4±12.9), klinik ve ürodinamik olarak detrusor instabilitesi tanısı almış 13 hasta ve yaşları 40 ile 63 arasında değişen 84 (ortalama 45.4±7.3), klinik ve ürodinamik olarak miks üriner inkontinans tanısı almış 12 hasta yer aldı. Çalışma öncesi tüm hastalara ürodinamik inceleme yapıldı. Çalışmaya dahil edilen olgular, supin pozisyonda; transperineal ultrasonografi ile istirahat ve ıkınma sırasında değerlendirildi. Abdominal prob perineye sagital ve vertikal olarak yerleştirilerek; monitörde simfizis pubis, üretra, mesane, vajina ve rektumun net olarak görülebildiği anda görüntü donduruldu. Görüntü üzerinde, posterior üretrovezikal açı (PUVA), üretra uzunluğu, mesane kalınlığı ve rezidüel volüm hesaplaması için ölçümler alındı. Tüm ölçümler SÜİ, Dİ, miks üriner inkontinans ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Transperineal ultrasonografi ile hesaplanan postmiksiyonel rezidüel volüm, ürodinami sırasında kateterle ölçülen postmiksiyonel rezidüel volüm ile karşılaştırıldı Bulgular : PUVA, supin pozisyonda ve istirahat esnasında, SÜİ ve miks üriner inkontinans grubunda, kontrol grubundan istatistiksel olarak farklıydı (p0.05). Transperineal ultrasonografi ile hesaplanan postmiksiyonel rezidüel volüm ile kateterle ölçülen postmiksiyonel rezidüel volüm arasında %10.8' lik standart hata mevcuttu. Sonuç : Transperineal ultrasonografi, üriner inkontinans şikayeti olanlarda, mesane, üretra ve pelvik destek yapılarının detaylı bir şekilde görüntülenmesini saglayan basit ve noninvaziv bir yöntemdir. Pelvik taban yapısında oluşan yapısal değişiklikleri, istirahat ve Valsalva manevrası sırasında yapılan incelemelerle ortaya koyabilmektedir. Transperineal ultasonografi ile PUVA ölçümü, üriner inkontinansın tipini belirlemese de anatomik defekti olan hastaların saptanmasını sağlayabilmektedir. Mesane duvar kalınlığı, detrusor instabilitesi şüphesi olan hastalarda tanıya yardımcı olmak amacıyla ölçülebilinir. Transperineal ultrasonografi ile saptanan ölçümlerle hesaplanan rezidüel idrar völümü, kolay ve güvenilir bir yöntem olarak üretral kateterizasyona alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: The aim of this study is to evaluate post voiding residual volume, posterior uretrovesical angle, bladder wall thickness and length of urethra of the patients by transperineal ultrasound who are diagnosed as urinary incontinence via medical history, clinical examination and urodynamic tests . Material and methods: This study we took patients who applied our urogynecology clinic between December 2012-May 2013; the 45 patients with the complaints of urinary incontinance and diagnosed as urinary incontinence doesn't undergone clinically and urodynamically. Major pelvic surgery, doesn`t have grade 3 or more. The control group has 25 patients with ages ranging from 60 to 33 (mean 45.4+- 6.9) and clinical and urodynamically has been accepted as continent. The patients who are incontinent, have 3 subgroups; 20 patients clinical and urodynamically diagnosed as stress urinary incontinence with ages ranging from 60 to 33 (mean 47.1 +_ 7.7) 13 patients clinically and urodynamically diagnosed as detrusor instability with ages ranging from 25 to 73 ( mean 45,4+_12,9) ; and 12 patients 86 clinically and urodynamically diagnosed as mixed urinary incontinence with eyes ranging from 40 to 63 (mean 45,4 +_7,3). Major pelvic surgery , doesn`t have grade pelvic organ prolapse grade 3 or higher. The control group has 25 patients , with ages ranging from 60 to33 (mean 45,4+_6,9)and clinically and urodynamically has been accepted as continent. The patients who are incontinent ,have 3 subgroups;20 patients clinically and urodynamically diagnosed as stress urinary incontinence with eyes ranging from 60 to33(mean 47,1+_ 7,7) ;13 patients clinically and urodynamically diagnosed as detrusor instability with eyes ranging from 25 to 73(mean 45,4 +_12,9);and 12 patients clinically and urodynamically diagnosed as mixed urinary incontinence with eye sranging from 40 to 63 (mean45,4+_7,3). Urodynamic examination was performed in all patients before the study . The patients included in study, in the supine position, transperineal usg were evaluated at rest and during straining Abdominal probe placed in the sagital and vertical position on perineum ;at the time the symphysis pubis, urethra, bladder, vagina and rectum can be seen clearly on monitor, the image was frozen on the image, measurements were taken for the calculation of the PUVA the length of urethra, bladder thickness and the residual volume. All measurements were statistically compared between, SUI, DI, mixed urinary incontinence and the control group. Findings: PUVA is statistically significant at SUI and mixt urinary incontinence group compared to control group during supine position and rest (p0.05). There is %10.8 standard bias at post mictionel residual volume between transperineal ultrasonographic and cathateric calculation. Results: Transperineal ultrasound is a basic and noninvaziv method which supplies monitorizing of bladder, urethra and pelvic backing form in detailed, on those who has incontinence complainments. Transperinal ulrasound proves structural changes on pelvic subtructure, and examinations during Valsalva manoeuvre.The 87 survey of PUVA with transperinal ultrasound supplies assigning the patients who have anatomic defects. Measurement of bladder wall thickness may be used for the patients who have detrusor instability. Residual volume that is assigned by transperinal ultrasound, may be a trusty alternative method to urethral catheterization.