Aromatik Schiff bazı bileşiği 1-hidroksi-2-naftaldehit'in sıvı ve katı çözücülerinden alınan NMR sinyallerinin deneysel ve kuramsal incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of NMR signals of aromatic Schiff base compound 1-hydroxy-2-naphthaldehyde from liquid and solid solvents
  1. Tez No: 918216
  2. Yazar: GÜLFERAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KOŞAR KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kuantum Sistemleri Modelleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, anilin ile 1-hidroksi-2-naftaldehit'in kondenzasyon reaksiyonu sonucu daha önce elde edilmiş olan 1-hidroksi-2-naftaldehit'e bağlı anilin Schiff baz türevleri incelenmiştir. Bu inceleme, katı ve sıvı çözelti NMR, X-ışını kristalografisi ve kuramsal hesaplamalar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katıhal NMR spektrumlarından elde edilen çeşitli düşük sıcaklık deneylerinin sonuçlarına göre, bileşikteki benzen halkasının para-pozisyonundaki sübstitüentlere sahip türevlerin çoğunlukla keto-amin formunda bulunduğu gözlemlenmiştir. Özellikle, para-pozisyonundaki NO2 ve CN türevleri, farklı düşük sıcaklıklarda keto-amin formundadır. Ancak, CH3 ve N(CH3)2 türevlerinin aynı sıcaklıklarda enol-imine formunda bulunduğu tespit edilmiştir. Geri kalan Br, Cl ve I türevleri ise tautomerik denge halinde bulunmuştur. Sıvı çözelti NMR ¹H-¹H COSY spektrumundan elde edilen sonuçlar, bileşik türevlerinin çoğunun NH formunda olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, Br ve NO2 türevleri OH formunda bulunmuştur. YFT hesaplamalarından elde edilen sonuçlar, sıvı çözelti NMR spektrumlarını destekler niteliktedir. Ayrıca, CASTEP programı kullanılarak ¹³C nükleer manyetik koruma değerleri hesaplanmış ve bileşiklerin X-ışını kristal yapıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aniline Schiff base derivatives linked to 1-hydroxy-2-naphthaldehyde, previously obtained through the condensation reaction of aniline and 1-hydroxy-2-naphthaldehyde, were investigated. The investigation was carried out using solid and solution NMR, X-ışını crystallography, and theoretical calculations. The results of various low-temperature experiments from the solid-state NMR spectra showed that most derivatives with substituents in the para-position of the benzene ring predominantly exist in the keto-amine form. In particular, the NO2 and CN derivatives in the para-position retained the keto-amine form at different low temperatures. However, the CH3 and N(CH3)2 derivatives were found to be in the enol-imine form at the same temperatures. The remaining Br, Cl, and I derivatives were found to be in tautomeric equilibrium. The results from solution-state NMR ¹H-¹H COSY spectra indicated that most of the compound derivatives exist in the NH form. However, Br and NO2 derivatives were found in the OH form. The results from YFT calculations support the findings from the solution NMR spectra. Additionally, ¹³C nuclear magnetic shielding values were calculated using the CASTEP program, and the X-ray crystal structures of the compounds were determined.