İbn Abdülhakem'e (ö. 257/870) göre Mısır fetihleri
The conquest of Egypt according to Ibn ʿAbd al-Hakam (d. 257/870)
- Tez No: 918229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM HANÇABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ebü'l Kasım İbn Abdülhakem, 182[187]-257 (798[803]/870) yılları arasında Mısır'da yaşamış ve orada vefat etmiştir. Hadis, fıkıh ve tarih gibi ilimlerle meşgul olan İbn Abdülhakem, yerel tarih alanında yazdığı eserle İslâm tarihinde iz bırakmıştır. Yerel tarihçilik alanında öncü olan Fütûhu Mısr ve Ahbâruhâ adlı eser kaleme alındıktan sonra Mısır ve çevresi hakkında kendisinden sonraki pek çok müellife kaynaklık etmiştir. Araştırmamızın konusu, Fütûhu Mısr ve Ahbâruhâ adlı eserin müellifi İbn Abdülhakem'in hayatı ve eserinin tanıtılmasının yanı sıra, eserde geçen Mısır fethiyle alakalı rivayetler çerçevesinde Mısır bölgesinde gerçekleştirilen fetihlerin diğer kaynaklarla birlikte değerlendirilmesi ve fetih sonrası Mısır'da idarî, iktisadî, siyasî vb. alanlarda müslümanların faaliyetlerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Abū al-Qāsim Ibn 'Abd al-Hakam lived in Egypt between the years 182[187]-257 AH (798[803]-870 CE), where he also passed away. Educated in the fields of hadīth, fiqh, and history, Ibn 'Abd al-Hakam made a lasting impact on Islamic history with his work in the field of local historiography. The work Futūh Misr wa-akhbāruhā, a pioneering text in the field of local historiography, became a foundational source for many later scholars on Egypt and its surrounding regions. This thesis focuses on the life and work of Ibn 'Abd al-Hakam, the author of Futūh Misr wa-akhbāruhā, and on evaluating the accounts related to the conquest of Egypt found within this work in comparison with other sources. Additionally, this study examines the administrative, economic, political, and other activities undertaken by Muslims in Egypt following the conquest.