Fosfor Mustafa Sıdkı Paşa'nın idari ve siyasi faaliyetleri (1863-1889)
Administrative and political activities of Fosfor Mustafa Sıdkı Pasha (1863-1889)
  1. Tez No: 918228
  2. Yazar: ÖNER ALADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Fosfor Mustafa Sıdkı Paşa, XIX. yüzyılın ilk çeyreğinde Soma'da dünyaya gelmiş, Mekteb-i Harbiye'de eğitim görmüş, mezuniyeti sonrası Erkan-ı Harbiye'de öğretmenlik yapmış akabinde çeşitli devlet görevlerini ifa etmiş, XIX. yüzyılda yaşanan olayların çoğuna şahit olmuş devlet adamlarından biridir. Fosfor Mustafa Sıdkı Paşa'nın idari ve siyasi faaliyetleri bu çalışmada anlatılmaya çalışılmıştır. Paşa'nın biyografisi ile birlikte yüzyıl içerisinde yaşanan olaylar birbirine geçmiş ve biyografi ile birlikte dönem olaylarının anlatımı sağlanmıştır. İlk memurluk görevlerinde İran sınırında daha sonra Balkanlarda görev almış olan Paşa akabinde çeşitli vîlâyetlerde valilik görevini yürütmüştür. Bu valilik görevlerinden en uzun süreli olan ve üç kez gerçekleştirdiği Erzurum Valiliği görevi kapsadığı süre ve yapılan faaliyetler açısından önem arz etmektedir. Bu vîlâyetin konumu, Rus-İran savaşlarındaki rolü göz önünde bulundurulduğunda görevin ehemmiyeti bir kez daha anlaşılmaktadır. Burada inşa ettiği tabyalar, yaptığı imar ve inşa faaliyetleri çalışmamız için büyük öneme sahiptir. Trablusgarb gibi merkeze uzak bir vîlâyette valilik görevini yürütmesi, buradaki mevcut olan problemlerin çözüme kavuşması için yaptığı çalışmalar Paşa'nın başarılarını bizlere göstermektedir. Ayrıca Konya, İşkodra gibi vîlâyetlerde de valilik yapmıştır. Valilik görevleri haricinde merkezi görevleri bulunan Paşa' nın bu görevleri kısa süreli olmuşsa da Bahriye Nazırlığına kadar yükselen bir kariyere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
Fosfor Mustafa Sıdkı Pasha was born in Soma in the first quarter of the XIXth century, educated at Mekteb-i Harbiye, worked as a teacher at Erkan Harbiye after his graduation, and then performed various state duties and was one of the statesmen who witnessed most of the events of the XIXth century. The administrative and political activities of Fosfor Mustafa Sıdkı Pasha are described in this study. Pasha's biography and the events of the century are intertwined and a narrative of the events of the period is provided together with the biography. Pasha, who first served as a civil servant on the Iranian border and then in the Balkans, subsequently served as governor in various provinces. The longest of these governorships, Erzurum Governorate, which he served for three times, is important in terms of the period it covered and the activities carried out. Considering the location of this province and its role in the Russo-Iranian wars, the importance of this duty is once again understood. The bastions he built here and the reconstruction and construction activities he carried out are of great importance for our study. The fact that he served as governor in a province far from the center such as Tripolitania and his efforts to solve the existing problems here show us Pasha's successes. He also served as governor in provinces such as Konya and Iskodra. Pasha, who had central duties other than his governorship duties, had a career rising up to the post of Minister of the Navy, although these duties were short-lived.