Türkiye'de küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde dijital dönüşüme yönelik bir analiz
An analysis of small and medium-sized enterprises in Turkey for digital transformation
- Tez No: 918263
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BÖRKE TUNALI ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) dijital dönüşüm süreçlerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital dönüşüm, modern iş dünyasında işletmelerin rekabet gücünü koruyabilmesi ve sürdürülebilir büyüme sağlayabilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Ancak, Türkiye'deki KOBİ'lerin bu dönüşüm sürecinde çeşitli engellerle karşılaştıkları görülmektedir. Çalışma hem nitel hem de nicel veri toplama yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiş ve KOBİ'lerin dijital dönüşüm süreçleri analiz edilmiştir. Çalışmada KOBİ'lerin dijital dönüşümü değerlendirilirken Dünya Dijital Rekabetçilik Sıralamasındaki göstergeler değerlendirilmekte, daha sonra ise sırasıyla, Küresel İnovasyon Endeksi Raporu ve KOBİ'ler ve Girişimcilik Raporu ele alınmaktadır. Araştırma bulguları, Türkiye'deki KOBİ'lerin dijital dönüşümde çeşitli zorluklarla karşılaştığını göstermektedir. Özellikle yeterli kalifiye eleman eksikliği, finansal kısıtlamalar ve yeni teknolojilere uyum sağlama konusundaki güçlükler, KOBİ'lerin dijital olgunluğa ulaşmasını engellemektedir. Bu durum, KOBİ'lerin dijital dönüşüm stratejilerini etkin bir şekilde uygulamalarını ve rekabet avantajı elde etmelerini zorlaştırmaktadır. Öte yandan, özel ve kamu sektörlerinin iş birliğiyle gerçekleştirilen destekler, KOBİ'lerin bu engelleri aşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, bu desteklere rağmen, yeni teknolojilerin maliyetleri KOBİ'ler için hala büyük bir yük oluşturmaktadır. KOBİ'ler, dijital dönüşüm süreçlerini başarıyla yürütebilmek için ek finansal kaynaklara ve uygun maliyetli teknolojik çözümlere ihtiyaç duymaktadır. Çalışmanın sonuçları, KOBİ'lerin dijital dönüşüm sürecinde karşılaştıkları engelleri aşabilmeleri için gerekli olan politika ve stratejilerin belirlenmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Özellikle devlet desteklerinin artırılması, kalifiye eleman yetiştirilmesi ve teknolojik altyapının iyileştirilmesi gibi alanlarda yapılacak iyileştirmeler, KOBİ'lerin dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırabilir ve bu işletmelerin rekabet gücünü artırabilir. Ayrıca, KOBİ'lerin dijital dönüşüm süreçlerinde daha etkin bir rol oynayabilmeleri için eğitim programlarının geliştirilmesi ve teknolojiye erişimin kolaylaştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu iyileştirmeler, KOBİ'lerin dijitalleşme yolculuğunda karşılaştıkları engelleri aşmalarına ve daha sürdürülebilir bir büyüme elde etmelerine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the digital transformation processes of small and medium-sized enterprises (SMEs) in Turkey. Digital transformation is crucial for businesses to maintain their competitiveness and achieve sustainable growth in the modern business environment. However, SMEs in Turkey face several challenges during this transformation process. This study employs both qualitative and quantitative data collection methods to provide an in-depth analysis of the digital transformation processes of SMEs. The findings indicate that SMEs in Turkey encounter significant obstacles in digital transformation. Specifically, the lack of qualified personnel, financial constraints, and difficulties in adapting to new technologies impede SMEs from achieving the desired level of digital maturity. These challenges hinder SMEs from effectively implementing their digital transformation strategies and gaining a competitive edge. Nevertheless, support from private-public sector collaborations plays a vital role in assisting SMEs to overcome these barriers. Despite this support, the costs associated with new technologies remain a considerable burden for SMEs. To successfully manage their digital transformation processes, SMEs require additional financial resources and cost-effective technological solutions. The results of this study aim to contribute to the formulation of policies and strategies necessary to help SMEs overcome the obstacles in their digital transformation journey. Enhancing government support, training qualified personnel, and improving technological infrastructure are essential measures that can accelerate the digital transformation processes of SMEs and enhance their competitiveness. Moreover, developing educational programs and facilitating access to technology are critical for enabling SMEs to play a more active role in digital transformation. These improvements will enable SMEs to surmount the challenges in their digitalization efforts and achieve more sustainable growth.