İmalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin yapay zeka teknolojilerine hazırlık durumu: Ankara ili örneği
Readiness status of SMEs operating in the manufacturing sector for artificial intelligence technologies: The case of Ankara province
  1. Tez No: 938960
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte yapay zeka (YZ) teknolojileri, küresel ölçekte ekonomik, sosyal ve teknolojik alanlarda derin etkiler yaratmaktadır. Gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerin neredeyse tamamı, yapay zekanın üretkenliği artırması, kaliteyi yükseltmesi ve maliyetleri düşürmesi gibi çok boyutlu katkılar sağlayacağı öngörüsüyle stratejik yol haritalarını oluşturmuş ve bu teknolojileri ulusal politikalarının merkezine yerleştirmiştir. Yapay zekanın yanı sıra internet teknolojileri, yeni nesil bilgi sistemleri, enerji, malzeme ve biyoteknoloji gibi alanlarda yaşanan hızlı gelişmeler; günümüz dünyasında yalnızca teknolojik ilerlemeye değil, aynı zamanda ekonomik refahın ve ulusal güvenliğin yeniden tanımlanmasına da zemin hazırlamaktadır. Bu dönüşüm sürecinde, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) yapay zeka teknolojilerine entegrasyonu kritik bir öneme sahiptir. Zira KOBİ'ler, Türkiye ekonomisinde yarattıkları katma değer, istihdama olan katkıları ve üretim kapasitesi açısından merkezi bir konumda yer almaktadır. Ancak bu işletmelerin, dijitalleşme sürecine uyum sağlama ve yapay zeka uygulamalarını iş süreçlerine entegre etme konusunda çeşitli zorluklarla karşılaştıkları da bilinmektedir. Bu bağlamda, KOBİ'lerin mevcut durumlarının tespiti, farkındalık düzeylerinin ölçülmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının belirlenmesi hem politika yapıcılar hem de uygulayıcı aktörler açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, Ankara ilinde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'leri temel alarak, bu işletmelerin yapay zeka teknolojilerine ilişkin mevcut hazırlık düzeylerini, kullanım eğilimlerini ve ihtiyaçlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, anket yöntemi aracılığıyla elde edilen veriler ışığında, KOBİ'lerin yapay zekaya yönelik yaklaşımlarının işletme özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular, yapay zekaya geçiş sürecinde karşılaşılan engellerin anlaşılması ve bu sürecin daha etkili planlanmasına yönelik öneriler geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid acceleration of digital transformation, artificial intelligence (AI) technologies have begun to create profound impacts across economic, social, and technological domains on a global scale. Nearly all countries with major economies have developed strategic roadmaps centered around artificial intelligence, anticipating its multifaceted contributions such as increasing productivity, improving quality, and reducing costs. Alongside AI, the rapid advancement of internet technologies, next-generation information systems, energy technologies, materials science, and biotechnology is not only driving technological progress but also reshaping definitions of economic welfare and national security in today's world. In this transformation process, the integration of Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) into artificial intelligence technologies holds critical importance. SMEs play a central role in the Turkish economy, particularly in terms of the value they generate, their contribution to employment, and their production capacity. However, it is also well known that these enterprises face various challenges in adapting to digital transformation and incorporating AI applications into their business processes. In this context, identifying the current status of SMEs, measuring their level of awareness, and determining their priority needs is of significant importance for both policymakers and practitioners. This study focuses on SMEs operating in the manufacturing sector within the province of Ankara, aiming to analyze their readiness for artificial intelligence technologies, their tendencies to adopt such technologies, and their specific needs. Based on data collected through a survey, the research examines whether SMEs' approaches to AI vary depending on certain business characteristics. The findings aim to contribute to a deeper understanding of the barriers faced during the transition to AI and to offer recommendations for more effective planning of this process.