Güney Kore dramalarının (K-dramaların) yaygınlaşması ve Türk izleyici üzerindeki etkileri
The widespread of South Korean dramas (K-dramas) and their impact on Turkish audience
- Tez No: 918265
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YOLCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Güney Kore dramalarının (K-dramaların) 1990'lı yıllardan itibaren ulusötesi bir ürün olarak deniz aşırı coğrafyalara ihraç edilmesi Kore dalgası olarak adlandırılan Güney Kore merkezli bir kültür akımının doğmasını sağlamıştır. Yaratıcı içeriğin sunduğu ekonomik artı değerin önemini fark eden Güney Kore hükümetleri, başta K-dramalar olmak üzere yaratıcı içeriklerin pazarlanmasını sağlamak amacıyla yeni politikalar geliştirmiş ve dijitalleşme sürecine yönelik yatırımlarda bulunarak dalganın yayılım alanını genişletmiştir. İnternet tabanlı televizyon yayınlarının bu süreçteki gelişimi K-dramaların küreselde yayılımını artırmıştır. Ayrıca, televizyon yayıncılığının dijitalleşmesi, izleyicinin özerkleşmesine zemin hazırlayarak, izleme eylemindeki pratiklerin şekillenmesini sağlamıştır. Bu doğrultuda, yerli ve ulusötesi içeriklere erişimi kolaylaşan ve kontrolünde yayın akışını şekillendiren izleyici için aşırı izleme eylemi yeni normal olarak görülmüştür. Bu kapsamda dijital platformlar aracılığıyla küresel alanda popülaritesini pekiştiren ve yayılımını artıran K-dramalar, sahip olduğu anlatı özellikleri ve dijitalleşen izleyici pratikleri doğrultusunda aşırı izlemeyle tüketilmektedir. Bu noktadan hareketle“Güney Kore dramalarının aşırı izlenme nedenleri ve izleyicideki etkileri nelerdir”sorusunu merkeze alan bu araştırma, K-dramaların aşırı izleme eylemiyle tüketilmesindeki motivasyonları öğrenerek, aşırı izlemenin K-drama izleyicisi üzerindeki etkilerini K-dramaland ve K-stil yaşam biçimi kavramları bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın K-drama izleyici ilişkisini; aşırı izleme pratikleri doğrultusunda incelemesi özgün değerini oluşturmaktadır. Ayrıca, çalışmada K-dramaların aşırı izlenmesini K-dramaland ve K-stil yaşam kavramları bağlamında değerlendirilmesi, bu kavramların ulusal alan yazında ilk kez derinlemesine bir bakışla sunulması araştırmanın önemini içermektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda ana araştırma sorusunun yanıtlanması için araştırmada, açıklayıcı sıralı karma desen yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle nicel araştırma tasarımı ardından nicel verilerin bulgularıyla nitel araştırma tasarımını içeren açıklayıcı sıralı karma desen çerçevesinde bu araştırmada, nicel boyutta 395 katılımcıyla anket ve anket verilerinin analiziyle nitel boyutta 24 katılımcıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, K-dramaların algılanmasının aşırı izleme eylemini pozitif yönde anlamlı etkilediği, K-dramaların aşırı izlenmesinin; katılım, rahatlama, zaman geçirme, sosyalleşme, eğlenme, verimlilik, tavsiye, algılanan kontrol, hayranlık ve kaçış motivasyonlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, K-dramaların algılanmasının ve K-drama motivasyonlarının K-dramaların etkisi üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bu kapsamda izleyicilerin özellikle kaçış, rahatlama ve zaman geçirme motivasyonlarıyla K-dramaları aşırı izlemesi, K-dramaland olarak yaratılan evrenin gerçekliğini güçlendirdiği görülürken; aşırı izleme ve K-dramaland normlarının izleyicide K-stil yaşamı oluşturma arzusunu yarattığı ortaya çıkarılmıştır. Bu bağlamda aşırı izler Türk izleyici için K-dramaların oluşturduğu K-dramaland hayali bir deneyim sunmaktadır. Bu deneyim sürecinde K-dramaların sunduğu ürünler ve yaşam stili, aşırı izler Türk izleyici perspektifinde birer arzu metasına dönmektedir. Bu durum K-dramaland'de yaratılan evrenin gerçekliğini artırmakta ve izleyici bu gerçekliğe ulaşmak için ona sunulan arzuladığı K-stil yaşam pratiklerini deneyimlemeye çalışmaktadır. Bu çalışma, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) 2211-A Yurt İçi Genel Doktora Burs Programı kapsamında desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The export of South Korean dramas (K-dramas) as a transnational product to overseas geographies since 1990 has led to the emergence of a South Korea-centred cultural movement called the Korean wave. Realising the importance of the economic surplus value offered by creative content, South Korean governments developed new policies to market their creative content, especially K-dramas, and expanded the impact of the wave by investing in the digitalisation process. The development of internet-based television channels in this process has increased the global dissemination of K-dramas. Moreover, the digitalisation of television broadcasting has paved the way for the autonomisation of the viewer and shaped the practices in the act of watching. In this direction, the act of binge-watching has been seen as the new normal for the viewer, who has easier access to local and transnational content and shapes the broadcast flow under his control. In this context, K-dramas, which reinforce their popularity in the global arena through digital platforms and increase their spread, are consumed through binge-watching with their narrative features and digitalised audience practices. From this point of view, this research, which centres on the question 'What are the reasons for binge-watching South Korean dramas and their effects on the audience', aims to reveal the motivations for the consumption of K-dramas through binge-watching and their effects on the audience. The unique value of this study is that it examines the K-drama-audience relationship in line with binge-watching practices. In addition, the study evaluates the excessive viewing of K-dramas in the context of the concepts of K-dramaland and K-style life, and the use of these concepts for the first time in the national literature contains the importance of the research. In order to answer the main research question in line with the purpose of the study, explanatory sequential mixed design method was used in the study. Within the framework of the explanatory sequential mixed design, which includes firstly quantitative design and then qualitative design with the findings of quantitative data, semi-structured in-depth interviews were conducted with 395 participants in the quantitative dimension and 24 participants in the qualitative dimension with the source of the survey data. As a result of the findings obtained, it was seen that the perception of K-dramas had a significant positive effect on the act of binge-watching, and binge-watching of K-dramas was related to participation, relaxation, spending time, socialising, having fun, efficiency, recommendation, perceived control, admiration, and escape motivations. In addition, it was found that the perception of K-dramas and K-drama motivations had a significant positive effect on the effect of K-dramas. In this context, it was found that the viewers' excessive viewing of K-dramas, especially with the motivations of escape, relaxation and spending time, strengthens the reality of the universe created as K-dramaland; while excessive viewing and K-dramaland norms create the desire to create a K-style life in the audience. In this context, the K-dramaland created by K-dramas offers an imaginary experience for the binge-watching Turkish audience. In the process of this experience, the products and lifestyle offered by K-dramas turn into a commodity of desire from the perspective of the Turkish viewer. This situation increases the reality of the universe created in K-dramaland and the viewer tries to experience K-style life practices in order to reach this reality. This study was supported by the Scientific and Technological Research Council of Türkiye (TUBITAK) Science Fellowships and Grant Programmes (BİDEB) 2211-A National PhD Scholarship Program.