Fransa'da laiklik: Sosyolojik bir analiz
Secularism in France: A sociological analysis
  1. Tez No: 918266
  2. Yazar: ASLIHAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu çalışma, laikliğin temel ilkeleri olan eşitlik, özgürlük ve tarafsızlığı ne ölçüde hayata geçirdiğini, özellikle Fransa'daki İslam diniyle ilişkisini ve bu etkileşimin toplumsal yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, laikliğin doğum yeri olan Fransa'da, değişen sosyal, siyasal ve ekonomik koşullar altında laiklik anlayışının nasıl bir dönüşüm geçirdiği sosyolojik bir bakış açısıyla ele alınacaktır. Çalışma, öncelikle laiklik ve sekülerlik kavramlarını tanımlayarak, bu kavramların tarihsel gelişimini ve Fransız laiklik modelinin özelliklerini incelemektedir. Ardından, Fransa'daki dini çeşitlilik ve Müslüman toplumun demografik yapısı, dini pratikleri ve karşılaştığı sorunlar ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, laiklik ilkesinin Müslümanların deneyimleri bağlamında sorgulanmakta, başörtüsü yasağı, helal gıda, camiler ve devlet tarafsızlığı gibi konular üzerinden laikliğin temel ilkeleriyle çelişkileri analiz edilmektedir. Son olarak, dördüncü bölümde, Fransız laiklik modelinin sorunları ve gelecekteki olası gelişmeler ışığında daha kapsayıcı ve çoğulcu bir laiklik anlayışının nasıl inşa edilebileceği tartışılmaktadır. Araştırma, temelde sistematik literatür incelemesi ve içerik analizi yöntemlerine dayanmaktadır. Laiklik, sekülerleşme, Fransız laiklik modeli, İslam ve Müslümanlar gibi konularda geniş bir literatür taraması yapılmış, Fransız yasaları, siyasi konuşmalar, medya yayınları ve sosyolojik araştırmalar gibi çeşitli kaynaklar analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Fransız laiklik modelinin özellikle 2000'li yıllardan itibaren Müslümanları hedef alan uygulamalarla birlikte, eşitlik, özgürlük ve tarafsızlık gibi temel ilkelerinden uzaklaştığını ve kısıtlayıcı bir nitelik kazandığını göstermektedir. Bu durum, laiklik ilkesinin çoğulcu toplumlarda birlikte yaşama idealini gerçekleştirmekte yetersiz kaldığını ve ayrımcılığa yol açtığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the extent to which secularism implements its fundamental principles of equality, freedom, and neutrality, particularly focusing on its relationship with Islam in France and the societal reflections of this interaction. Additionally, it will explore, from a sociological perspective, how the understanding of secularism has transformed in France, the birthplace of secularism, under changing social, political, and economic conditions. The study begins by defining the concepts of secularism and secularity, examining their historical development and the characteristics of the French secularism model. It then addresses religious diversity in France, the demographic structure of the Muslim community, their religious practices, and the challenges they face. The third section questions the principle of secularism in the context of Muslim experiences, analyzing the contradictions between secularism's fundamental principles and issues such as the headscarf ban, halal food, mosques, and state neutrality. Finally, the fourth section discusses how a more inclusive and pluralistic understanding of secularism can be constructed in light of the problems of the French secularism model and potential future developments. The research is primarily based on systematic literature review and content analysis methods. An extensive literature review was conducted on topics such as secularism, secularization, the French secularism model, Islam, and Muslims. Various sources, including French laws, political speeches, media publications, and sociological research, were analyzed. The study's findings indicate that the French secularism model, particularly with practices targeting Muslims since the 2000s, has deviated from its fundamental principles of equality, freedom, and neutrality, and has become restrictive. This situation reveals that the principle of secularism has been insufficient in achieving the ideal of coexistence in pluralistic societies and has led to discrimination.