Escherichia colilere amikasin ve sefalotin kombinasyonlarının etkisinin mikrodilüsyon, disk diffüzyon ve oyuk diffüzyon yöntemleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 9183
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜKNETTİN ÖĞÜTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
- 37 - ÖZET Bu çalışmada idrar örneklerinden etken olarak izole edilmiş 100 E.coli susuna karşı amikasin ve sefalotin'in tek tek ve kombine antibakteriyel etkileri mikrodilüsyon, disk diffüzyon ve oyuk diffüzyon yöntemleri ile karşılaştırılarak araştırılmıştır. Minimal inhibitor konsantrasyonlar Müeller-Hinton buy- yonu kullanılarak mikroplaklarda test edilmiştir. Amikasin'in MIC ve MBC'ları 0,97 yg/ml ve 15,62 yg/ml' lik konsantrasyonlar arasında dağılmış ve MBC ' lar suşların % 50'sinde MİC'nu ile aynı, % 35'inde MIG'nun 2 katı, % 15' inde MİC'nun 4 katı konsantrasyonda bulunmuştur. Sefalotin'in MIG'ları 3,90 yg/ml ve 250 yg/ml'lık kon santrasyonlar arasında, MBC'ları ise 7,81 yg/ml ve 250 yg/ml' lik konsantrasyonlar arasında dağılmış ve MBC'lar suşların % 41'inde MİC'nu ile aynı, % 39'unda MİC'nun 2 katı, % 20' sinde MİC'nun 4 katı konsantrasyonda bulunmuştur. Disk diffüzyon yönteminde suşların % 100'ü amikasin'e duyarlı bulunmasına karşın, sefalotin'e karşı % 57'si duyar lı, % 29'u az duyarlı, % 14'ü dirençli bulunmuştur. Amikasin ve sefalotin beraberce kullanıldığında mikro dilüsyon yöntemi ile 8 susta sinerji, 67 susta additif etkive 25 suşta indifferens etki saptanmıştır. Disk diffüzyon yöntemi ile kombine etki çalışmasında bütün suşlar indifferens etkileşim gösterirken, oyuk diffüz yon yöntemi ile 21 susta sinerji, 15 susta indifferens etki saptanmıştır. Mikrodilüsyon yöntemi ile sinerjist etki gösteren 3 suş aynı zamanda oyuk diffüzyon yöntemiyle de sinerjist bu lunmuştur. Her üç yöntemde de antagonist etkiye rastlanmamıştır. Sonuç olarak amikasin ve sefalotin çifti ile E.coli suşlarında invitro üç yöntem ile gösterilen sinerjist etki yüzdesi oyuk diffüzyon yönteminde daha yüksek oranda saptan dığından, mikrodilüsyon ve disk diffüzyon yöntemine üstün bu lunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 39 SUMMARY In this study we investigated the antibacterial activity of the amikacin and cephalothin combination against to 100 different strains of E.coli isolated as causative agent from urine materials. We compared broth microdilution, disc dif fusion and well diffusion methods in this study. Minimal inhibitory concentrations were tested in Muller-Hinton broth by using microplate technique. MIC and MBC values for amikacin were scattered between 0,97 yg/ml and 15.62 pg/ml; MBC values for amikacin were in the same value with the MIC for 50% of the strains while there were a two-fold increase for 35%, the four-fold increase for 15% of the strains. MIC values for cephalothin were scattered between 3,90 yg/ml and 250 yg/ml, where as MBC values were in between 7,81 yg/ml and 250 yg/ml ; and MBC values were in the same region for 41% of the strains while there were a two fold increase for 39% and a four-fold increase for 20% of the strains. 100% of the strains were found sensitive to amikacin by disc diffusion technique in contrast to 59% sensitivity, 29% moderate sensitivity and 14% resistance against cephalo thin.- 40 The combination of amikacin and cephalothin demonstrated synergistic activity in 8 strains and additive effect in 67 strains and indifferent effect in 25 strains into in the mic rodilution technique. The combination resulted with indifferent effect for all of the strains tested by disc diffusion technique while 21 synergistic and 15 indifferent effects were observed in well diffusion technique. In the 3 strains where synergism was observed by mic- rodilution, it was also present by well diffusion tests. No antagonistic effect was observed in all three of the methods. In conclusion of that combined amikacin and cephalothin resulted with a synergistic effect against various E.coli strains. Although all of these three invitro techniques are valuable in the antibiotic sensitivity tests; the effect of the well diffusion technique is more readily reliable if it is compared with the microdilution and the disc diffusion techniques.