Evlerde ambalajları açılmış tablet ve şurup örneklerinin mantarlarla kontaminasyonu ile ev tozu küfleri arasındaki ilişki
- Tez No: 9184
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN BOZOK JOHANSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
- 61 - ÖZET Bu çalışmamızda evlerde kullanılmış olan 147 tablet örneği ile şurup örneği üzerinde mikolojik analizler yapıl mıştır. Örneklerin tamamının mikolojik açıdan kontamine ol dukları saptanmıştır. Çalışmada tablet örneklerinden 406 adet, şurup örnek lerinden 173 adet küf susu izole edilmiştir. İzole edilen küf suşlarınm % 61'e yakını Ascomycetes ve Deuteromycetes sını fından Penicilliumlara aittir. Aynı şekilde % 20'ye yakın suş anamorf ve teleomorf Aspergilluslara aittir. Diğer taraftan İstanbul'da rastlantısal örnekleme yön temi ile seçilmiş 110 evde yatak tozları üzerinde mikolojik analizler yapılmıştır. Çalışmalardan 117 türe ait 748 adet küf susu izole edilmiştir. Başta Cladosporiumlar, Aspergillus glaucus grubu, Alternaria, Ulocladium, Auerobasidium pullu- lans, Asp. niger grubu suşlar olmak üzere hava kaynaklı, in san için patojen ve akciğer aller jilerinin nedeni olabilen küfler saptanmıştır. Ayrıca daha önce toz allerjisi ve astımı olan 16 kişi nin yaşadıkları ortam ile hastalıkları arasındaki ilgi sap tanmaya çalışılmıştır. 15 evde yapılan mikolojik analizlerle 63 türe ait 126 suş izole edilmiş ve tanıları yapılmıştır. Bu evlerin çevresel şartları ile ev sakinlerinin klinik du rumları birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 62 - SUMMARY In our study mycological analyses were carried out on 147 tablet and syrup samples in opened packages which were collected from houses. It was observed that all the samples were contaminated with mould. Totally 406 mould strains from tablet samples, and 173 strains from syrup samples were isolated and identified. Nearly 61% of all strains were Penicillium species belonging to Ascomycetes and Deuteromycetes. On the other hand, nearly 20% of all strains belonged to anomorphic and teleomorphic Aspergillus species. Mycological analyses were also carried out in 110 randomly chosen houses for house dusts. 748 mould strains belonging to 117 genus and species were isolated and identified. Air-borne pathogenic fungi, fungi (such as cladosporium spp., Aspergillus glaucus group, Alternaria, Ulaocladium, Auerobasidium pullulans, Aspergillus niger group) that can be causative agents of pulmonar allergy were isolated. The relationship between the house dust flora and the diseases of 16 persons who have histories of dust allergy or asthma was also investigated. In 15 houses where they live mycologycal analyses were carried out and 126 mould strains belonging to 64 species were isolated and identified. The- 63 - environmental conditions of these houses and clinical situations of people living in those houses were evaluated.