İslâm hukukuna göre Metaverse'te yapılan muamelelerin hükmü
Ruling on transactions in the Metaverse according to Islamic law
- Tez No: 918312
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknoloji, ortaya çıktığı günden bu yana hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Şüphesiz bunun başta gelen nedenleri arasında teknolojinin toplumsal hayatı ileri derecede kolaylaştırması yer almaktadır. Başlarda web 1.0 ile hayatımıza giren internet teknolojisi zamanla gelişmiş ve web 3.0 ile üç boyutlu hale bürünmüştür. Üç boyutlu teknolojinin sağladığı imkanlardan biri olan Metaverse teknolojisi kullanıcılarına alışılmışın dışında deneyimler sunmaktadır. Metaverse, gerçek alemin kopyasının sanal aleme yansıması olarak tanımlanmaktadır. Bu Meta evrende sanal gayri- menkuller ve giyim mağazaları gibi pek çok alanda hizmet sunulmaktadır. Ayrıca, bu evrende NFT olarak isimlendirilen benzersiz ve değiştirilemez özelliğe sahip bir anlamda dijital sertifikalar mevcuttur. Bir ses dosyası, video ve resim gibi sanal varlıklar NFT olabilmektedir. Meta evrende alım satım işlemleri kripto paralar ile gerçekleştirilmektedir. Meta evrende yer alan dijital varlıkların İslâm hukuku açısından mal olarak kabul edilip edilmeyeceği tartışma konusu olmaktadır. Aynı şekilde bu evrende yapılan alışverişlerde kullanılan kripto paraların günümüzde tedavülde olan para birimleri gibi işlem görüp görmeyeceği konusunda farklı görüşler ortaya atılmaktadır. İslâm hukukçuları, Metaverse'te yer alan sanal ürünlerin gerçek mal kavramı içerisine dahil olup olamayacağı sorusunun kesinlik kazanmaması, bu evrende yapılan alışverişler ile ilgili gerekli yasal düzenlemelerin bulunmaması ve ortamın barındırdığı riskleri gerekçe göstererek birtakım eleştirilerde bulunmuşlardır. Bu nedenle İslâm hukukçularının bir kısmı içerisinde bulunan şüpheler nedeniyle bu evrende yapılan işlemlere sıcak bakmazken bazı İslâm hukukçularına göre teknolojinin sağladığı kolaylıklardan geri kalmamak ve çağa uyum sağlamak adına bu sorunları ortadan kaldıracak çalışmalar yürütülmeli ve bir şekilde, hayatımızda yer alması ihtimal dahilinde olan bu teknolojilerden uzak durmak yerine onu faydalı kullanmanın yolları aranmalıdır
Özet (Çeviri)
Technology has become an integral part of our lives since it is emergence. Undoubtedly, one of the main reasons for this is that technology has made social life much easier. Internet technology, which initially entered our lives with web 1.0, has developed over time and has become three-dimensional through the development of web 3.0. Metaverse technology, one of the possibilities provided by three-dimensional technology, offers unique and novel experiences to its users. Metaverse is defined as a reflection of the real world in the virtual world. This Metaverse offers services in many areas such as virtual real estate and clothing stores. In addition, in this universe, there are digital certificates called NFTs, which are unique and unalterable. Virtual assets such as an audio file, video and image can be NFTs. Transactions in the Metaverse are carried out with cryptocurrencies. Whether digital assets in the Metaverse can be considered as goods in terms of Islamic law is a matter of debate. Likewise, there are different opinions on whether cryptocurrencies used in exchanges in this universe can be treated as currencies in circulation today. Islamic jurists have raised concerns about whether the virtual goods in the Metaverse can be included in the concept of real goods, the lack of necessary legal regulations regarding the purchases made in this universe, and the risks inherent in the environment. For this reason, while some Islamic jurists do not favor the transactions made in this universe due to the uncertainties surrounding it, other Islamic jurists argue that studies should be carried out to eliminate these problems in order to keep up with the advanccements of the era. They suggest seeking ways to use these Technologies in a beneficial manner instead of avoiding them, as they are likely to become integral to lives.