Sosyal medyada Ankara'nın dilsel görünümü
Linguistic landscape of Ankara on social media
  1. Tez No: 918313
  2. Yazar: MİRAY ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kamusal alanda bulunan yazı veya görsel içeren işaretler, pek çok kesimin ilgisini çekmektedir. Bu işaretleri incelemek için 2000'li yılların başlarından itibaren yeni bir araştırma alanı ortaya çıktı. Linguistic landscape olarak yaygınlaşan bu alan Türkçede dilsel manzara ya da dilsel görünüm olarak karşılanabilmektedir. Dilsel manzara araştırmaları; toplum dilbilimin bir alt dalı olarak ortaya çıkmıştır. Birbirinden farklı disiplinlerle ilişki kurabilen dilsel manzara araştırmaları, teori ve yaklaşımlar açısından da hızla büyümektedir. Çalışma kapsamında Ankara'nın kamusal alandaki dilsel manzarasının sosyal medyaya nasıl yansıdığı ve insanların kamusal alanlardaki dil görünürlüğü hakkındaki algı ve tutumları Durk Gorter'in MIPS (Kamusal Alanlarda Çok Dilli Eşitsizlik) modeli temelinde incelenmiştir. Çalışma kapsamında Ankara ile ilgili veriler, sosyal medya platformu olan X'den ve internet haberlerinden toplanmış, örnek olaylar üzerinden söylem analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Written or visual signs in public spaces attract the attention of many groups. Since the early 2000s, a new field of research has emerged to examine public space signs. This field, known as Linguistic Landscape, can be translated into Turkish as dilsel manzara (linguistic landscape) or dilsel görünüm (linguistic appearance). Linguistic landscape studies have emerged as a subfield of sociolinguistics. They focus on signs with writing or visuals in public spaces. This field, which can relate to various disciplines, is rapidly growing in terms of theory and approaches. In this study, the reflection of Ankara's linguistic landscape in social media and people's perceptions and attitudes towards the visibility of language in public spaces were examined through Durk Gorter's MIPS (Multilingual Inequalities in Public Spaces) model. The data related to Ankara were collected from the social media platform X and internet news sources. Discourse analysis was conducted based on case studies.