Tibia medial plato stres kırıklarında tibial morfolojinin etkisi ve medial menisküs arka kök yırtığı birlikteliği: MRG çalışması
Effect of tibial morphology and posterior root tear of medial meniscus in medial plateau stress fractures of tibia: An MRI study
  1. Tez No: 918361
  2. Yazar: TURAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız tibia medial platoda stres fraktürü bulunan hastalarda manyetik rezonans görüntüleme ile tibial morfolojiyi değerlendirmek ve stres fraktürü varlığı ile medial menisküs arka kök yırtığı birlikteliğini araştırmaktır. Gereç Yöntem: Hastanemizde Ocak 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında diz MRG çekimi yapılan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Tibia medial platoda stres fraktürü bulunan 72 hasta stres fraktürü grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Stres fraktürü/tibial morfoloji ilişkisini incelemek amacıyla bu tarihler arasında diz MRG incelemesinde kemik ve bağ patolojisi saptanmayan yaş, cinsiyet ve taraf eşleştirmeli 72 hasta ile kontrol grubu oluşturuldu. Proksimal tibial morfoloji dahilinde aksiyal kesitlerden medial anteroposterior uzunluk (MAPU), lateral anteroposterior uzunluk (LAPU), mediolateral uzunluk (MLU) ve sagittal kesitlerden medial tibial eğim açısı (MTEA) ölçüldü. Aksiyal kesitler üzerinden cilt altı yağ doku kalınlığı (CAYDK) ölçümü yapıldı. Ölçümler iki grup arasında karşılaştırıldı. Medial tibial plato stres fraktürü-medial menisküs posterior kök yırtığı birlikteliğini araştırmak amacıyla aynı tarihler arasında çekilen bütün diz MRG'ler ile kontrol grubu oluşturuldu. İki grup medial menisküs posterior kök yırtığı varlığı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen stres fraktürü grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; yaş, cinsiyet ve sağ/sol diz dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Stres fraktürü bulunan hastalarda medial tibial eğim açısı (MTEA) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı büyük (p0.05). Stres fraktürü bulunan grup ile kontrol grubu CAYDK açısından karşılaştırıldığında aralarında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Stres fraktürü bulunan grupta kadın hastaların MTEA değerleri erkek hastalara göre anlamlı olarak büyük (p 0,001) bulunmuşken kontrol grubunda kadın ve erkek hastaların MTEA değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the tibial morphology by magnetic resonance imaging in patients with stress fracture of the medial plateau of the tibia and to investigate the association between stress fracture and posterior root tear of the medial meniscus. Materials and Methods: Patients who underwent knee MRI between January 2023 and December 2023 in our hospital were evaluated retrospectively. Seventy-two patients with stress fracture of the medial plateau of the tibia were included in the study as stress fracture group. In order to investigate the relationship between stress fracture/tibial morphology, an age, gender and side-matched control group was formed with 72 age, gender and side-matched patients who had no bone and ligament pathology on knee MRI examination between these dates. Proximal tibial morphology included medial anteroposterior length (MAPU), lateral anteroposterior length (LAPU), mediolateral length (MLU) and medial tibial tilt angle (MTEA) on axial sections and sagittal sections, respectively. Subcutaneous adipose tissue thickness (CAYDK) was measured on axial sections. The measurements were compared between the two groups. In order to investigate the association of medial tibial plateau stress fracture-medial meniscal posterior root tear, a control group was formed with all knee MRI scans performed between the same dates. The two groups were compared for the presence of medial meniscal posterior root tear. Results: There were no statistically significant differences between the stress fracture group and the control group in terms of age, gender and right/left knee distribution. Medial tibial tilt angle (MTEA) was found to be statistically significantly greater (p0.05). There was no significant difference between the group with stress fracture and the control group in terms of CAYDK(p>0.05).