Çalışanlarda işveren çekiciliği bağlamında iş tatmini ve aidiyet duygusunun incelenmesi : Bankacılık sektörü örneği
Investigation of the relationship between employees' job satisfaction and sense of belonging and employer attraction: Banking sector example
- Tez No: 918360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖKDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülke ekonomisine yön veren bankacılık sektöründe çalışan bireylerin iş tatmini ve aidiyet duygusunun işveren çekiciliği bağlamında incelenmesidir. Bu nitel araştırmada veriler Ankara ilinde bulunan 6 farklı bankada çalışan 25 gönüllü katılımcıdan toplanmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme soruları, literatür taraması yapılarak belirlenen temalar doğrultusunda hazırlanmış ve akademisyenler ile banka çalışanlarının görüşleri doğrultusunda düzeltilmiştir. Verilerin analizi için tematik içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Analizde, katılımcıların görüşlerinden doğrudan alıntılar kullanılarak bulgular yorumlanmış, ayrıca güvenirliği sağlamak için veriler ikinci bir uzman tarafından kodlanmış ve görüş birliği sağlanmıştır. Araştırmanın sonucu iş tatmini üzerinde etkili olan faktörler arasında kurumda çalışmaktan memnuniyet, çalışan sayısı, güç, eşit değerlendirme, işin niteliği, ücret ve fiziksel koşullar gibi unsurların bulunduğunu göstermiştir. Çoğu katılımcı kariyer gelişimi fırsatları, sosyal haklar ve eğitim programlarından memnuniyetlerini belirtirken, bazıları iş yükü ve yüksek performans beklentilerinden dolayı memnuniyetsizliklerini dile getirmiştir. İletişim, karar alma süreçlerine katılım ve yönetim tarzı da iş tatminini etkileyen önemli faktörler olarak öne çıkmıştır. Aidiyet duygusu üzerinde etkili olan faktörler arasında iş deneyimi, çalışma ortamı, örgüt kültürü, yönetim tarzı ve işin niteliği gibi unsurların bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kurum sadakati, mesleki gelişim imkanları, dayanışma, iş arkadaşlarıyla olumlu ilişkiler ve kurum aktiviteleri vb. faktörlerin aidiyet duygusunu güçlendiren faktörler olduğu saptanmıştır. İşveren çekiciliği faktörlerinin iş tatmini ve aidiyet duygusu üzerinde belirleyici etkilere sahip olduğu, sosyal değerin yüksek olmasının iş tatmini ve aidiyet duygusunu artırırken düşük ekonomik değerin bazı katılımcılarda olumsuz etkilere yol açtığı saptanmıştır. Gelişim imkanları ve öğrenilen bilgilerin uygulamaya dökülmesi de iş tatmini ve aidiyet duygusunu güçlendiren unsurlar olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, işveren çekiciliğinin aidiyet duygusunu ve iş tatminini etkilediğini göstermektedir. İşveren markasının güçlendirilmesi, nitelikli çalışanları çekmek ve çalışan bağlılığını arttırmak açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the job satisfaction and sense of belonging of individuals working in the banking sector, which directs the country's economy, in the context of employer attractiveness. In this qualitative study, data were collected from 25 volunteer participants working in 6 different banks in Ankara. The data of the study was collected through a semi-structured interview form. The interview questions were prepared in line with the themes determined by literature review and corrected in line with the opinions of academics and bank employees. Thematic content analysis method was used to analyze the data. In the analysis, the findings were interpreted using direct quotes from the participants' opinions, and in addition, the data was coded by a second expert to ensure reliability and consensus was achieved. The results of the study showed that the factors affecting job satisfaction include satisfaction with working in the institution, number of employees, power, equal evaluation, quality of work, wages and physical conditions. While most participants stated that they were satisfied with career development opportunities, social rights and training programs, some expressed their dissatisfaction due to workload and high performance expectations. Communication, participation in decision-making processes and management style also stood out as important factors affecting job satisfaction. It has been determined that factors such as work experience, work environment, organizational culture, management style and nature of the job are among the factors that affect the sense of belonging. In addition, it has been determined that factors such as institutional loyalty, professional development opportunities, solidarity, positive relationships with colleagues and institutional activities etc. are factors that strengthen the sense of belonging. It has been determined that employer attractiveness factors have decisive effects on job satisfaction and sense of belonging, while high social value increases job satisfaction and sense of belonging, low economic value causes negative effects in some participants. Development opportunities and putting the learned information into practice have also been determined as factors that strengthen job satisfaction and sense of belonging. The results of the research show that employer attractiveness affects the sense of belonging and job satisfaction. Strengthening the employer brand is of critical importance in terms of attracting qualified employees and increasing employee loyalty.