Meyve pürelerinden elde edilen dondurularak kurutulmuş meyve dilimlerinin kalite özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality properties of freeze-dried fruit slices obtained from fruit pulp
  1. Tez No: 918374
  2. Yazar: BERİL BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, muz püresine farklı oranlarda vişne, ejder meyvesi tozu ya da siyah havuç konsantresi eklenmiş ve dondurarak kurutma teknolojisi kullanılarak kıtır meyve dilimleri üretilmiştir. Meyve kıtırlarının üretilmesi için hazırlanan pürelerin ve farklı formülasyonlarda üretilen dört meyve kıtırının fizikokimyasal, kalite, besin ve duyusal özellikleri 3 aylık depolama (0.ay, 1.ay, 2.ay ve 3.ay) boyunca incelenmiştir. Örneklerin pH, titrasyon asitliği, toplam kuru madde (TKM), kül, su aktivitesi, renk, tekstür, HMF, askorbik asit, toplam fenolik madde (TFM), toplam monomerik antosiyanin (TMA), antioksidan aktivite (DPPH, FRAP), fenolik bileşenler, şeker (glikoz, fruktoz, sakkaroz), organik asit (sitrik asit, malik asit), toplam lif, protein, yağ, mineral madde ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. Örneklerin HPLC ile kendine özgü fenolik bileşenleri S3KG, S3KGG, S3KGGS, S3KGGF, S3KGGK, C3R, C3GR, klorojenik asit, kafeik asit, p-kumarik asit, sinapik asit, neoklorojenik asit, gallik asit, (+) kateşin, (-) epikateşin ve şirinjik asit ve ayrıca betanin ve isobetanin tespit edilmiştir. TKM değerleri tüm örneklerde %95'in üzerinde tespit edilmiş olup aw değerleri 0.188 ile 0.219 arasında belirlenmiştir. Depolama ile askorbik asit, TFM ve TMA içeriği, DPPH ve FRAP değerleri en yüksek siyah havuç içeren örneklerde belirlenmiş fakat depolama ile azalma görülmüştür. Duyusal analiz sonuçlarına göre en yüksek beğeni muza ejder meyvesi tozu ve vişne eklenen ürün almıştır. Dört farklı muz ana bileşeni içeren kıtır dilimlerde amaç sağlıklı, yenilikçi ve alternatif bir meyve kıtırı oluşturmaktır. Dondurarak kurutma ile elde edilmiş zengin besin içerikli renkli ürünler, duyusal değelendirmelerde de beğenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sour cherry, dragon fruit powder or black carrot concentrate were added to banana puree at different ratios and crispy fruit slices were produced by using freeze drying technology. Physicochemical, quality, nutritional and sensory properties of purees prepared for the production of fruit crisps and four fruit crisps produced in different formulations were investigated during 3 months of storage (month 0, month 1, month 2 and month 3). pH, titratable acidity, total dry matter (TDM), ash, water activity (aw), color, texture, HMF, ascorbic acid, total phenolic content (TPC), total monomeric anthocyanin (TMA), antioxidant activity (DPPH, FRAP), phenolic compounds, sugar (glucose, fructose, sucrose), organic acid (citric acid, malic acid), total dietary fiber, protein, fat, mineral content and statistical analyses of the samples were performed. The unique phenolic components of the samples were determined by HPLC as S3KG, S3KGG, S3KGGS, S3KGGF, S3KGGK, C3R, C3GR, chlorogenic acid, caffeic acid, p-coumaric acid, sinapic acid, neochlorogenic acid, gallic acid, (+) catechin, (-) epicatechin and syringic acid, and also betanin, isobetanin. TDM values were determined to be above 95% in all samples and aw values were determined between 0.188 and 0.219. Ascorbic acid, TPC and TMA content, DPPH and FRAP values were determined to be the highest in samples containing black carrots with storage, but a decrease was observed with storage. According to the sensory analysis results, the product with dragon fruit powder and sour cherry added to banana received the highest appreciation. The aim of the crispy slices containing four different banana main components is to create a healthy, innovative and alternative fruit crisp. Colorful products with rich nutritional content obtained by freeze drying were also liked in sensory evaluations.