Predictors and consequences of acculturation attitudes toward Syrians and Ukrainians living in Türkiye
Türkı̇ye'de yaşayan Surı̇yelı̇ ve Ukraynalılara yönelı̇k kültürleşme tutumlarının belı̇rleyı̇cı̇lerı̇ ve sonuçları
  1. Tez No: 918402
  2. Yazar: BİLGE SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez biri nitel diğeri nicel olmak üzere iki çalışma içermektedir. İlk çalışmada Ukraynalıların ülkemizde nasıl algılandığı ve haklarındaki ortak temaların neler olduğu araştırılmıştır. Türkiye'de sıklıkla kullanılan bir çevrimiçi sözlük olan Ekşi Sözlük'ten derlenen toplam 481 anonim girdi tematik analize tabi tutulmuştur. Sonuçlar, Türkiye'ye yönelik büyük göç akışının, yeni gelen gruplara yönelik olumsuz tutumları artırdığına ve bu grupların birçok açıdan tehdit olarak görüldüğüne işaret etmiştir. Bununla birlikte Ukraynalılara ilişkin ortak temaların olumlu olduğu ve Ukraynalıların özellikle Avrupalı kimliklerinden dolayı medeni, kültürlü ve eğitimli olarak algılandıkları bulunmuştur. İkinci çalışma Türklerin, Türkiye'de yaşayan Ukraynalılara ve Suriyelilere yönelik kültürleşme tutumlarını belirlemeyi, kabullenici ve reddedici olarak sınıflandırılan kültürleşme tutumlarının yordayıcılarını ve bu tutumların sonuçlarını incelemeyi amaçlamıştır. Tehdit algısının dolaylı ilişkilerdeki düzenleyici rolü de ele alınmıştır. Çalışmanın bulguları (N = 502) Türkler tarafından Ukraynalılara yönelik en çok bireyciliğin, Suriyelilere yönelik ise dışlayıcılığın benimsendiğini ortaya koymuştur. Türklükle özdeşim ve algılanan kültürel benzerlik Suriyelilere yönelik hem kabullenici hem de reddedici kültürleşme tutumlarını yordamış, Ukraynalılara yönelik reddedici kültürleşme tutumlarını yordarken, kabullenici kültürleşme tutumlarını yordamamıştır. Kabullenici kültürleşme tutumları her iki grupta destekleyici niyetlerde olumlu bir rol oynarken, reddedici kültürleşme tutumları Ukraynalılara yönelik ayrımcılık niyetlerini arttırmış, Suriyelilere yönelik ayrımcılık niyetlerini yordamamıştır. Ayrıca bu gruplardan yüksek tehdit algılayanlarda kültürel benzerlik algısı kabullenici kültürleşme tutumlarını arttırmıştır. Bulgular güncel literatürle ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The qualitative first study of this dissertation investigated how Ukrainians are perceived in Türkiye and what are the common themes about them. A total of 481 anonymous entries compiled from Ekşi Sözlük, a frequently used online dictionary in Türkiye, were subjected to thematic analysis. The results indicated that the great migration flow have increased negative attitudes towards newcomer groups and that these groups are seen as a threat in many ways. However, common themes regarding Ukrainians were found to be positive and Ukrainians were perceived as civilised, cultured and educated, especially due to their European identity. The quantitative second study aimed to determine the acculturation attitudes of Turks towards Ukrainians and Syrians living in Türkiye and to examine the predictors and consequences of acculturation attitudes classified as welcoming and rejecting. The moderating role of perceived threat in indirect relationships was also addressed. The findings (N = 502) revealed that Turks endorsed individualism towards Ukrainians and exclusionism towards Syrians the most. Turkish identification and perceived cultural similarity predicted both welcoming and rejecting acculturation attitudes towards Syrians. While they predicted rejecting acculturation attitudes towards Ukrainians, they did not predict welcoming acculturation attitudes. In turn, welcoming acculturation attitudes played a positive role in supportive intentions in both groups. Rejecting acculturation attitudes increased discrimination intentions towards Ukrainians, but did not predict discrimination intentions towards Syrians. In addition, the perceived cultural similarity increased welcoming acculturation attitudes in those who perceived high threat from these groups. The findings were discussed in relation to the current literature.