Uterin seröz karsinomlarda HER2 değerlendirilmesi, değerlendirmedeki tuzaklar, histomorfolojik parametreler ve prognoz ile ilişkisi
Evaluation of HER2 in uterine serous carcinomas, pitfalls in assessment, relationship with histomorphological parameters and prognosis
- Tez No: 918401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ERBARUT SEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Uterin seröz karsinomlar, tüm endometrial kanserlerin yaklaşık %10'unu oluşturmakta olmasına rağmen endometrial kanser sebepli ölümlerin yaklaşık %40'ından sorumlu olan, biyolojik açıdan agresif tümörlerdir. Olguların yaklaşık %30'unda HER2 (ERBB2) amplifikasyonu bildirilmektedir. HER2; tirozin kinaz aktivitesi olan, epidermal büyüme faktörü (EGFR) ailesine ait bir transmembran proteindir. Hücre içinde; proliferasyon, farklılaşma ve programlı hücre ölümünü önleme gibi görevlerde yer alır. HER2'nin amplifiye olması ve HER2 ekspresyon artışı, proliferasyon artışına neden olur. HER2 artışı birçok organdaki malignite ile ilişkilidir İntratümöral heterojenite, aynı tümör içerisindeki hücre popülasyonlarının farklı moleküler ve fenotipik profilde olması olarak tanımlanmaktadır. HER2 pozitifliği açısından intratümöral heterojenite, meme kanserlerinde görülebiliyor olsa da mide ve uterin seröz karsinomlarda daha sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Son yıllarda yapılan çalışmalar; immün yanıtın, birçok malignitede prediktif ve prognostik önemi olduğunu göstermiştir. Akciğer ve overin epitelyal maligniteleri gibi bazı tümörlerde yüksek oranda tümör infiltre eden lenfosit varlığının, daha iyi sağkalımla ve immünoterapiye daha yüksek yanıt ile ilişkili olduğu bilinmektedir. TİL'lerin uterus malignitelerindeki önemi ise henüz belirsizdir. Çalışmadaki amaçlarımız; arşivimizde bulunan uterin seröz karsinomu tanısı almış olgularda HER2 pozitiflik oranlarını değerlendirmek ve elde ettiğimiz verileri literatür ile karşılaştırmak, HER2 pozitifliğinin, histomorfolojik parametreler (histolojik patern, lenfovasküler invazyon gibi) ile ilişkisini değerlendirmek, uterin seröz karsinomu olgularını TİL açısından değerlendirmek ve HER2 pozitifliği ile ilişkisini değerlendirmek, HER2 pozitifliğinin sağkalım ile ilişkisini değerlendirmek, hem rezeksiyon hem de küretaj materyali olan olgularda HER2 pozitifliğini biyopsi alınma şekline göre karşılaştırmak ve HER2 açısından intratümöral heterojeniteyi değerlendirmektir. Yöntem: Hastanemiz Patoloji Laboratuvarı arşivinde yer alan 2012-2024 yılları arasında uterin seröz karsinom tanısı almış olgular çalışmamıza dahil edildi. Bu hastaların, hastane bilgi yönetim sisteminden klinik verilerine ulaşıldı. Bu veriler, patolojik veriler ile birlikte değerlendirildi. Bu olguların lamları arşivden çıkartılarak biri jinekopatoloji konusunda deneyimli iki patolog tarafından, histomorfolojik olarak değerlendirildi. Bunun yanında formaldehit fikse parafine gömülü tümörlü bloklardan kesitler hazırlanarak HER2 immünhistokimya ve silver in-situ hibridizasyon çalışması yapıldı ve değerlendirildi. Bulgular: 64 olgunun 15'inde (%23) HER2 pozitifliği izlendi. HER2 pozitif olguların 14'ünde (%93) intratümöral heterojenite saptandı. HER2 pozitifliği ile sağkalım arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Bulgularımız; HER2 pozitifliği saptama açısından, küretaj materyallerinin rezeksiyon materyallerine göre üstünlüğü olduğunu düşündürdü ancak istatistiksel olarak doğrulanamadı. Histomorfolojik parametreler ile HER2 pozitifliği arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmazken, intratümöral alanda TİL yüksekliği ile HER2 pozitifliği açısından istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Uterin seröz karsinomlarda histomorfolojik parametreler tek başına HER2 pozitifliğini öngörmede yeterli değildir ancak intratümöral TİL yüksekliği ile HER2 pozitifliği arasındaki ilişki, daha fazla sayıda çalışma ile desteklenirse, prognoz tayini ve yeni tedavi seçenekleri açısından hastalara fayda sağlayabilir. HER2 değerlendirilmesinde; küretaj materyalleri, intratümöral heterojenite ve kötü fiksasyon kaynaklı yanlış değerlendirmeleri önlemek açısından rezeksiyon materyallerine göre daha avantajlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: Uterine serous carcinomas, although comprising approximately 10% of all endometrial cancers, are biologically aggressive tumors responsible for about 40% of endometrial cancer-related deaths. HER2 (ERBB2) amplification has been reported in approximately 30% of cases. HER2 is a transmembrane protein with tyrosine kinase activity belonging to the epidermal growth factor receptor (EGFR) family. It plays roles in cellular processes such as proliferation, differentiation, and prevention of programmed cell death. HER2 amplification and overexpression lead to increased proliferation. Elevated HER2 levels are associated with malignancies in various organs. Intratumoral heterogeneity is defined as the presence of distinct molecular and phenotypic profiles within cell populations of the same tumor. While intratumoral heterogeneity regarding HER2 positivity is observed in breast cancers, it is more frequently encountered in gastric and uterine serous carcinomas. Recent studies have demonstrated the predictive and prognostic significance of immune response in many malignancies. In epithelial malignancies of the lung and ovary, for example, a high presence of tumor-infiltrating lymphocytes (TILs) is known to correlate with better survival and higher response rates to immunotherapy. However, the importance of TILs in uterine malignancies remains unclear. The objectives of this study are; to evaluate the rate of HER2 positivity in uterine serous carcinoma cases in our archive and compare these findings with the literature, to assess the relationship between HER2 positivity and histomorphological parameters (e.g., histologic pattern, lymphovascular invasion), to evaluate uterine serous carcinoma cases in terms of TILs and examine their relationship with HER2 positivity, to investigate the association between HER2 positivity and survival, to compare HER2 positivity based on biopsy type (resection vs. curettage) in cases where both materials are available, to assess intratumoral heterogeneity concerning HER2. Results: HER2 positivity was observed in 15 out of 64 cases (23%). Intratumoral heterogeneity was detected in 14 of the HER2-positive cases (93%). No significant relationship was found between HER2 positivity and survival. Our findings suggest that curettage specimens might be superior to resection specimens for detecting HER2 positivity, although this was not statistically confirmed. While no statistically significant relationship was found between HER2 positivity and histomorphological parameters, a statistically significant association was identified between increased intratumoral TILs and HER2 positivity. Conclusion: Histomorphological parameters alone are insufficient to predict HER2 positivity in uterine serous carcinomas. However, the association between increased intratumoral TILs and HER2 positivity, if supported by further studies, could benefit patients in terms of prognostic determination and new therapeutic options. For HER2 assessment, curettage specimens may be more advantageous than resection specimens due to their potential to mitigate errors caused by intratumoral heterogeneity and fixation artifacts.