İsmail Hakkı İzmirli'nin kelam tarihi yazımının günümüz kelam tarihi yazımına etkisi
The Influence of İsmail Hakkı İzmirli's writing on the history of kalam on contemporary kalam historiography
- Tez No: 918403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İslam dünyası, Batı'nın bilim ve teknolojideki ilerlemeleri karşısında yaşadığı geri kalmışlık hissiyle son iki yüzyılda dönüşüm sürecine girmiş, bu durum kelâm ilminde yenilik arayışlarını doğurmuştur. İzmirli İsmail Hakkı, kelâmı modern bilimler ve Batı felsefesiyle destekleyerek çağın ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendiren önemli bir âlimdir. Geleneksel metotların ötesine geçerek, materyalizm, pozitivizm ve determinizm gibi akımlara karşı İslam'ı savunmuş; mezhep taassubundan uzak, sade ve anlaşılır bir yaklaşım benimsemiştir. İzmirli'nin Muhassalü'l-kelâm ve'l-hikme eseri, kelâm tarihine sistematik bir bakış getirmiş, Türkçe literatürdeki“Kelâm Tarihi”ve“Kelâm İlmine Giriş”türü eserleri etkilemiştir. Modern bilimsel yöntemleri ve eleştirel düşünceyi teşvik eden İzmirli, akıl ve vahiy dengesini koruyarak kelâmı güncel meselelere uyarlamıştır. İzmirli İsmail Hakkı, İslamî düşüncenin modern dünyada yeniden canlanmasına katkı sağlamış ve kelâm ilmine çağdaş bir perspektif kazandırmıştır. Onun yenilikçi yaklaşımları, klasik mirası modern yöntemlerle birleştiren özgün bir paradigma oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The Islamic world has undergone a process of transformation over the last two centuries due to its sense of lagging behind Western advances in science and technology, leading to a search for innovation in Islamic theology (kalām). İzmirli İsmail Hakkı stands out as an influential scholar who reshaped kalām to meet the needs of the modern age by integrating it with contemporary sciences and Western philosophy. Moving beyond traditional methods, he defended Islam against intellectual currents such as materialism, positivism, and determinism, while adopting a simple and accessible approach free from sectarian bias. İzmirli's Muhassalü'l-kalām ve'l-hikma introduced a systematic perspective to the history of kalām and significantly influenced works like The History of Kalām and Introduction to the Science of Kalām in Turkish literature. By promoting modern scientific methodologies and critical thinking, İzmirli adapted kalām to address contemporary issues while maintaining a balance between reason and revelation. İzmirli İsmail Hakkı contributed significantly to the revival of Islamic thought in the modern era and provided a contemporary perspective to the science of kalām. His innovative approaches established a unique paradigm that harmonized classical heritage with modern methodologies.