Sosyal, siyasal ve ekonomik yönüyle Dalaman (1923-2003)
Dalaman in social, political and economic aspects (1923-2003)
  1. Tez No: 918417
  2. Yazar: İMDAT ÇATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmamda Dalaman ilçesinin 1923 yılından 2003 yılına kadar tarihi araştırılmıştır. Dalaman ilçesinin, Cumhuriyet öncesi ve sonrası tarihi ele alınmış; bölgenin coğrafyası ve sosyo-ekonomik durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Dalaman ilçesinin idari ve nüfus yapısı incelenerek yıllar içinde yaşanan değişiklikler ve ekonomik, siyasal, sosyal, eğitim kültür alanındaki gelişmeler anlatılmıştır. Araştıma esnasında 1923-2003 yılları arası yerel basını başta olmak üzere Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Genel Kurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) Arşivi, Milli Kütüphane, Dalaman'daki bazı kamu kurum ve kuruluşlarının arşivlerinden yararlanılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma giriş bölümü ile başlamakta ve daha sonra dört bölüm halinde çalışma tamamlanmaktadır. Bunlardan Giriş Bölümünde Dalaman ilçesinin adının nereden geldiği, coğrafi yapısı ve iklimi anlatılarak ilçede tarih öncesi dönemlerde yaşayan kavimler, bu kavimlerin bıraktığı kültürel miraslar, bölgenin Türk hâkimiyetine girişleri, bölgeye yapılan Türk göçleri ile Menteşe Beyliği, Osmanlı Devleti Dönemi ve Milli Mücadele Dönemi Dalaman hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci Bölüm' de: Osmanlı Devleti'nde 19 ve 20. yüzyıllarda yaşanan olayların Dalaman ve çevresine etkisi ele alınmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti döneminde Dalaman yöresinin idari yapısı ile nüfus özellikleri araştırılmıştır. İkinci Bölüm' de: Dalaman halkının sosyal hayatı ile siyasal hayatı işlenmiştir. Üçüncü Bölüm' de: Türkiye Cumhuriyeti Devleti öncesi döneminde ve 1923-2003 yılları arasında Dalaman da eğitim, kültür hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise: Dalaman' ın ekonomik yapısı ve bölgenin gelişmesine etki eden gelişmeler ve kuruluşlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the history of Dalaman district from 1923 to 2003 was researched. The history of Dalaman district before and after the Republic was discussed, and information was given about the geography and socio-economic situation of the region. In addition, the administrative and population structure of Dalaman district was examined and the changes experienced over the years and developments in the economic, political, social, educational and cultural fields were explained. During the research, an attempt was made to benefit from the archives of the Prime Ministry Republic Archive, the General Staff Military History and Strategic Studies Directorate (ATASE) Archive, the National Library, and some public institutions and organizations in Dalaman, especially the local press, between 1923 and 2003. This research begins with the introduction and then the study is completed in four chapters. In the introduction section of these; The origin of the name of Dalaman district, its geographical structure and climate are explained, and general information is given about the tribes that lived in the prehistoric periods of the district, the cultural heritage they left behind, their entry into Turkish domination, Turkish migrations to the region, and Dalaman during the Menteşe Principality, the Ottoman Empire Period and the War of Independence Period. In the First Chapter: The events of the Ottoman Empire in the 19th and 20th centuries and their impact on Dalaman and its surroundings were discussed, and the administrative structure and population characteristics of the Dalaman region during the period of the Republic of Turkey were investigated. In the Second Part: The social life and political life of the people of Dalaman are discussed. In the Third Chapter, information is given about the education and cultural life in Dalaman during the pre-Republic of Turkey period and between 1923-2003. In the fourth and last chapter, the economic structure of Dalaman and the developments and organizations affecting the development of the region are discussed.