Travmatik beyin hasarlı hastalarda kognitif rehabilitasyon programı ile alınan sonuçların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 91842
  2. Yazar: ÜMİT DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Travmatik Beyin Hasarı hem ülkemizde hem de dünyada sıklığı gittikçe artan bir olgudur. ABD'de her yıl 500.000 yeni hasta hastane kayıtlarına geçmektedir. Ancak bu sayının ülkemizde kaç olduğu halen bilinmemektedir. Tıbbi tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra Kognitif düzeyinde meydana gelen bozuklukları düzelmte yaklaşımlarının önemi gittikçe artmaktadır. Bu çalışmamızda TBH geçiren hastaların kaybettikleri kognitif fonksiyonlarını yeniden kazandırma yaklaşımları (KRP - Kognitif Rehabilitasyon Programı) ve bunun etkinliğini araştırdık. 1999-2000 yıllarında GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğine yatırılan 17 TBH'lı hastanın kognitif düzey ve rehabilitasyon potansiyelleri değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalara Mini Mental Examination Scale (MMES), Mental Durum Testleri (Rancho Los Amigos Rating Scale - RLAS) ve Ross Information Processing Assessment (RIPA) hem KRP öncesinde hem de sonrasında uygulandı. Hastalara KRP olarak günlük yaşam egzersizleri, hafıza çalışmaları, organizasyon, çevreden ve kendinden haberdar olma gibi fonksiyonel kabiliyetin eğitimi çalışmaları yaptırıldı. Ayrıca mizansenle kurgulamak suretiyle problem çözme, kavram geliştirme gibi Process Oriented Reh. Eğitimleri verildi. Dört haftalık KRP sonunda elde edilen sonuçlara göre hastalar kognitif fonksiyonlarında istatistiksel olarak anlamlı bir gleişim gösterdiler. Değişik parametrelerle yapılan çalışmalarda KRP sonrasındaki değerler arasında korelasyon olduğu tespit edildi. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Traumatic Brain Injury is a phenomenon with increasing frequency both in our country and in the world. In USA, every year, 500.000 new patients are registered to hospital records. However this number is still unknown to us in our country. Beside medical care and rehabilitation, the approach of correcting the deformations in cognitive level is becoming more important. We studied the approaches to regain the cognitive functions of patients with Traumatic Brain Injury (CRP - Cognitive Rehabilitation Program) and assessed the efficacy of these in this study. The cognitive levels and rehabilitation potentials of 17 patients with TBI, who were admitted to The Department of Physical Medicine and Rehabilitation of GATA in 1999-2000, were evaluated. The Mini Mental Examination Scale (MMES), Mental Status Tests, Rancho Los Amigos Rating Scale (RLAS) and Ross Information Processing Assessment (RIPA) were applied, both before and after the CRP, to the patients, who met the criteria of being included into the study,. As CRP, exercises towards the re-education of the functional ability like daily life exercises, memory exercises, organization, awareness of the environment and awareness of self were applied. Furthermore, Process Oriented Rehabilitation education, like developing a concept, problem solving, by establishing scenarios, were given to the patients. According to the results, obtained at the end of the 4 week CRP, a significiant statistical development was observed in the cognitive functions of the patients. In the studies, carried out, using different parametres, a corrleation was found between the post-CRP values. 53