Kronik servikal miyofasiyal ağrı sendromunda konnektif doku manipulasyonu ile soğuk spreyli germe tedavi tekniklerinin karşılaştırılması
The Comparison of the efficacy of connective tissue manipulation and vacopoolant spray stretch technique in the treatment of chronic cervical myofascial pain syndrome
- Tez No: 91841
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışma, Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Eğitim ve Uygulama Ünitesi 'nde kronik servikal miyofasiyal ağrı sendromu teşhisi konmuş 40 hastaya iki ayrı tedavi tekniği uygulanarak, bu tekniklerin etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. 20 hasta, günde bir seans ve haftada beş gün, üç hafta süresince konnektif doku manipulasyonu, 20 hasta ise, günde bir seans, altı gün etil klorid spreyli germe tekniği ile tedavi edilmiştir. Çalışma sonucunda, her iki grupta da servikal ve omuz kuşağı kaslarında kuvvet artışı elde edilmiştir. Servikal N.E.H her iki grupta da önemli düzeyde artmıştır ama gruplar arasında tedavi etkinliği açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was planned to compare the efficacy of two different treatment techniques on 40 patients with chronic cervical Myofascial Pain Syndrome in the education and application department of the School of Physical Therapy and Rehabilitation in Pamukkale University. Twenty of the patients were treated with the Connective Tissue Manipulation(CTM) technique, for 3 weeks; 5days a week and the other twenty patients were treated with Vapocoolant Spray (Ethyl Chloride) and Stretch technique for 6 days.