Ankilozan spondilitli hastalarda sakroiliak ekleme kortikosteroid enjeksiyonunun etkinliği
- Tez No: 91845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER MURAT ÖZERBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
7.0ZET Amaç: Bel ve sakroiliak ağrısı bulunan ankilozan spondilitli hastalarda, sakroiliak eklem (SİE)'e kortikosteroid enjeksiyonunun etkinliğini değerlendirmek. Hastalar ve metod: Sakroileiti bulunan AS'li 1 1 erkek 6 kadml7 hasta çalışmaya alındı. BT ve floroskopi eşliğinde sakroiliak ekleme uzun etkili kortikosteroid enjeksiyonu yapıldı. Tedavi öncesinde ve sonrasında hastaların ağrı düzeyi (VAS), bel ve sakroiliak eklem muayene bulguları ve NSAİİ ihtiyaçları belirlendi. Bulgular: Hastaların SİE enjeksiyonu sonrası bel fleksiyon, ekstansiyon ve lateral fleksiyon ağrılarında birinci günden itibaren istatistiksel olarak anlamlı (p < 0,0005) iyileşme saptandı ve bu iyileşme 30. günün sonunda istatistiksel olarak daha da anlamlı (p < 0,0125) idi. Bel fleksiyon ağnlanndaki iyileşme çok daha belirgindi. Sakroiliak eklem muayene bulgudan değerlendirildiğinde tedavi öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı (p < 0,0005) düzelme saptandı. Ağrı düzeyleri (VAS değeri ortalamaları) karşılaştırıldığında ise tedavi öncesine göre anlamlı iyileşmeler mevcuttu. İstirahatteki VAS değeri ortalamaları 3,2 ± 2,3 'den 1. günde 0,5 ± 0,7'ye (p < 0,0005), 30. gün sonunda ise 0,1 ± 0,5'e (p < 0,0125) düştü. Hareketle olan VAS ortalamaları da yine benzer şekilde 6,2 ± 1,6'dan 1. günde 1,5 ± 1,6'ya (p < 0,0005), 30. gün sonunda 0,5 ± 1,3 'e (p < 0,0125) düştü. Hastaların hepsi tedavi öncesinde NSAİİ kullanmaktaydı. Tedavi sonunda 8 hastanın (% 47,1) ilaç ihtiyacında en az % 50 azalma olurken, 2 hasta (% 11,7) ilacı tamamen bıraktı kalan 7 hasta (% 41,2) ise ilaç kullanmaya devam etti. Sonuç: Bulgular, sakroiliak ekleme kortikosteroid enjeksiyonunun bel ve sakroiliak ağrıları oldukça azalttığım ve NSAÜ ilaç ihtiyacında da azalma olduğunu göstermektedir. Bu tedavi yöntemi medikal tedaviye dirençli sakroileitli vakalarda oldukça faydalı, güvenli ve komplikasyonu olmayan bir uygulamadır. 44
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Objective: To assess the effects of corticosteroid injection into sacroiliac joints in the patients with ankylosing spondylitis who are suffering of low back and sacroiliac pain. Patients and Methods: Eleven male and 6 female, totally 17 patients, who have sacroiliitis were included to study. Long effective corticosteroid injections were performed into sacroiliac joints by guidance of CT and fluoroscopy. The pain levels (VAS), examination results of low back and sacroiliac joints, and NSAID requirements of patients were determined before and after the treatment. Results: Statistically significant improvement (p< 0,0005) was observed in pain with low back flexion, extension and lateral flexion of patients following the first day of sacroiliac injection. After 30th day this improvement was more significant (p< 0,0125). The improvement in pain with low back flexion was more expressive. When sacroiliac joint examination scores were assessed there were statistically significant recovery (p< 0,0005) between pre and post treatment results. When pre and post treatment pain levels (mean VAS) were compared there were significant improvement. The mean of VAS during resting decreased from 3,2 ± 2,3 to 0,5 ± 0,7 at first day (p< 0,0005) and to 0,1 ± 0,5 at 30th day (p< 0,0125). Similarly, mean of VAS during action decreased from 6,2 ± 1,6 to 1,5 ± 1,6 at first day (p< 0,0005) and to 0,5 ± 1,3 at 30th day (p< 0,0125). All of the patients were using NSAIDs before treatment. While there were at least 50% decrement of the drug requirement of 8 patients (47,1 %), 2 patients (11,7 %) were discontinued and 7 patients (41,2 %) were continued using drugs after treatment. Conclusion: The results showed that the injection of corticosteroids into sacroiliac joint is highly relieving low back and sacroiliac pain and yielding decrement in the NSAID requirement. This treatment method is very useful, safe and have no complication in cases with sacroiliitis who are resistant to treatment. 45