Hemiplejik hastalarda el bileği fleksör spastisitesinin azaltılması ve el fonksiyonlarının kazanılmasında emg biofeedback tedavisinin etkinliği
The effect of emg biofeedback treatment in decreasing wrist flexor muscle spasticity and improving hand functions of patients with hemiplegic stroke
- Tez No: 480067
- Danışmanlar: UZMAN GÜLDAL FUNDA NAKİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma ile inmeyi takiben hemipleji gelişen hastalarda; el bileği fleksör kaslarındaki spastisite, üst ekstremite motor fonksiyonları ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine EMG biofeedback tedavisinin etkinliği değerlendirildi. Çalışmaya toplam 40 hasta dahil edildi ve randomize olarak 2 gruba bölündü; çalışma grubuna EMG biofeedback tedavisi uygulanırken, kontrol grubuna uygulanmadı. Her iki grup ta nörogelişimsel ve konvansiyonel yöntemleri ve spastik el bilek kaslarını gevşetmek için verbal biofeedback'ten oluşan hemipleji rehabilitasyon programına katıldı. Ayrıca, çalışma grubundaki hastalar hemiplejik taraf el bilek fleksör kaslarına; 3 hafta boyunca, haftada 5 kez, 20 dakikalık seanslar halinde EMG biofeedback tedavisi aldı. Klinik bulgular rehabilitasyon öncesinde ve sonrasında Ashworth skalası (AS), hemiplejik kol ve elin iyileşmesini gösteren Brunnstrom evrelemesi (BS), üst ekstremite fonksiyon testi (UEFT), Fugl-Meyer Skalası (FMS) el bilek ve el bölümü, el bilek ekstansiyonunun goniyometrik ölçümü, yüzeyel EMG potansiyelleri, ve Barthel İndexi (BI) kullanılarak değerlendirildi. İki grup arasında yaş, cinsiyet, sistemik hastalıklar ve hemipleji etiyolojisi, hemiplejik taraf ve hemipleji süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Ayrıca iki grup arasında tedavi öncesi fonksiyonel parametreler açısından da istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Biz çalışma grubunda tedavi sonrası AS, BS, UEFT, el bilek ekstansiyonu goniyometrik ölçümü, ve yüzeyel EMG potansiyelleri açısından istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptadık. Ayrıca, her iki grubun FMS el bilek ve el bölümünde ve BI değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptadık, ancak çalışma grubundaki iyileşme istatistiksel olarak çok daha anlamlıydı. Bizim bulgularımız gösterdi ki; hemipleji rehabilitasyonunda nörogelişimsel ve konvansiyonel tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanan EMG biofeedback'in tedaviye pozitif etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effect of electromyographic biofeedback (EMG-BF) treatment on wrist flexor muscle spasticity, upper extremity motor function, and ability to perform activities of daily living in patients with hemiplegia following stroke. A total of 40 patients were enrolled and were randomly assigned to two groups: a group treated with EMG-BF (study group) and a untreated (control) group. Both groups participated in a hemiplegia rehabilitation program consisting of neurodevelopmental and conventional methods and verbal encouragement to“relax”spastic wrist flexor muscles. In addition, the study group received 3 weeks of EMG-BF treatment, 5 times a week, for 20 minutes per session at hemiplegic side wrist flexors. Clinical findings were assessed before and after rehabilitation using the Ashworth scale (AS), Brunnstrom's stage (BS) of recovery for hemiplegic arm and hand, the upper extremity function test (UEFT), the wrist and hand portion of the Fugl-Meyer scale (FMS), goniometric measurements of wrist extension, surface EMG potentials, and the Barthel Index (BI). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, sex, systemic disease, and the etiology, side, and duration of hemiplegia. There also was no statistically significant difference in the pretreatment values between two groups. We found statistically significant improvements posttreatment in the AS, BS, UEFT, goniometric measurements of wrist extension, and surface EMG potentials in the study group. We also noted statistically significant differences in the wrist and hand portion of the FMS and the BI in both groups, but with significantly greater improvements in the study group. Our findings indicate a positive effect of EMG-BF treatment in conjunction with neurodevelopmental and conventional methods in hemiplegia rehabilitation.