Sosyal medya etkileyicilerinin 25-44 yaş arası yetişkinlerin beslenme alışkanlıkları ve takviye edici gıda tercihleri üzerine etkisi: Niteliksel bir çalışma
The impact of social media influencers on the nutritional habits and dietary supplement preferences of adults aged 25-44: a qualitative study
- Tez No: 918442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sosyal medya etkileyicilerinin paylaşımlarının çok fazla kişiye ulaşması, kişilerin beslenme alışkanlıkları ile takviye edici gıda kullanma motivasyonları üzerinde gözle görülür etkileri dikkat çekmektedir. Bu araştırma, sosyal medya etkileyicilerini takip eden yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıkları ve takviye edici gıda kullanımlarını nasıl etkilediğini derinlemesine anlamak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örnekleminin oluşturulmasında kartopu örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma örneklemi, en az 100.000 takipçili hesapları takip eden, sosyal medyada tanıtılan takviye edici gıdalardan en az bir defa satın alımı gerçekleştirmiş, 25-44 yaş aralığındaki 20 yetişkin kadın ve erkek bireylerden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin, tematik analizi sonucunda ''Takviye edici gıda algısı'', ''Sosyal medya etkileyicileri: beslenme alışkanlıklarını yönlendirmedeki tesiri'', ''Takviye edici gıda kullanımı karar sürecinde sosyal medya etkileyicilerinin tesiri'' ve ''Sosyal medya etkileyicilerinin güvenilirlik algısı'' olmak üzere 4 tema elde edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda etkileyicilerin paylaşımlarından motive olan katılımcıların, sosyal medya etkileyicilerine güvenlerini etkileyen faktörler arasında paylaşımların sürekli, tutarlı ve şeffaf olması, etkileyicilerin yaptıkları paylaşımlar ile paralel mesleklerinin olması yer almaktadır. Sosyal medya etkileyicilerinin paylaşımlarından sınırlı motivasyon çıkarımı olan katılımcılar ise yalnızca bilimsel içeriklerin yer aldığı paylaşımları dikkate aldığı gözlemlenmiştir. Sağlık profesyoneli etkileyicilerin paylaşımları, kullanıcı yorumları ve etkileyicilerin ürün deneyimlerini paylaşması takviye edici gıda kullanım karar sürecinde öne çıkan faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
The widespread reach of social media influencers' posts draws attention to their noticeable effects on individuals' dietary habits and motivations to use dietary supplements. This study was conducted using a phenomenological approach, one of the qualitative research methods, to deeply understand how social media influencers impact the dietary habits and dietary supplement use of adult individuals who follow them. The snowball sampling technique was employed to form the research sample. The sample consisted of 20 adult women and men aged between 25-44 who follow accounts with at least 100,000 followers and have purchased dietary supplements promoted on social media at least once. A semi-structured interview form was used as the data collection tool. Thematic analysis of the data revealed four themes:“Perception of dietary supplements,”“The influence of social media influencers on shaping dietary habits,”“The impact of social media influencers in the decision-making process for dietary supplement use,”and“The perception of reliability of social media influencers.”The study found that participants motivated by influencers' posts emphasized factors such as consistency, transparency, and the alignment of influencers' posts with their professions as significant elements affecting their trust in influencers. Conversely, participants deriving limited motivation from influencers' posts were observed to consider only those posts featuring scientific content. Prominent factors in the decision-making process for dietary supplement use included posts by health professional influencers, user comments, and influencers sharing their product experiences.