İngilizce öğretiminde başarıyı arttıran etmenlere ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
An Analysis of teacher opinions on factors that increase success in english language teaching
  1. Tez No: 918443
  2. Yazar: SEVDA SIDIKA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, özellikle dil çalışmalarının arttığı Tanzimat döneminden günümüze kadar bir devlet politikası olarak ele alınan yabancı dil öğretimi konusunu, İngilizce dilinde başarıyı artıran etmenler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de yabancı dil öğretiminde uygulanan farklı yöntemler ve teknikler ile devlet politikalarıyla desteklenen çeşitli stratejiler olmasına rağmen, istenilen başarı düzeyine henüz tam anlamıyla ulaşılamamıştır. Bu nedenle, yabancı dil öğretimini etkileyen faktörlerin bütüncül bir şekilde ele alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Araştırmanın amacı, İngilizce dil öğreniminde karşılaşılan zorlukları ve başarıyı artıran etmenleri öğretmen görüşleri doğrultusunda belirleyerek, dil öğretimi süreçlerinde etkili olan faktörleri derinlemesine analiz etmektir. Çalışma katılımcılarını, Tokat ilinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yoluyla seçilen 25 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel araştırma ile desenlenen bu çalışma yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma bulguları“zorluklar, öğretim süreci, teknoloji ile öğretim, öğrenci merkezli öğrenme, motivasyon ve dil-kültür bağı”temaları altında toplanmıştır. Öğretmenlerin görüşlerinden, en büyük zorlukların eğitim programında yer alan kazanımların fazla olması ve programın dört beceriye uygun olmaması kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretim sürecinde planlama yapmanın dil başarısını artırmada etkili olduğu ifade edilmiştir. Teknolojinin derslerde kullanılmasının öğrencilerin öğrenme süreçlerini zenginleştirdiği ve motivasyonlarını artırdığı vurgulanmıştır. Öğrenci merkezli öğrenme yöntemlerinden proje tabanlı öğrenmenin, kalıcılığı sağlamada en etkili yöntemlerden biri olduğu belirtilmiştir. Dil öğreniminde v motivasyonun, öğrencilerin olumlu tutum geliştirmesinde ve ilgilerini artırmada önemli bir etken olduğu, dilin günlük yaşama uyarlanmasının ve kültürel bağ kurmanın öğrenmeyi kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenler eğitim programında kazanımların ders saatleriyle uyumlu olmamasının ve her okul türü için aynı kazanımların belirlenmesinin zorluklara yol açtığını ifade etmiştir. Ayrıca, derslerin planlı bir şekilde yürütülmesinin hem belirsizliği önlediği hem de öğretim sürecine olumlu katkılar sunduğu belirtilmiştir. Teknoloji kullanımı, öğrencilerin öğrenme süreçlerini zenginleştirmiş, ilgi çekici ve kültürel bağlamlı materyaller ise öğrenmeyi desteklemiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, İngilizce öğretiminde başarıyı artıran etmenlerin ve yaşanan zorlukların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamış ve öğretmenlerin görüşlerine dayalı olarak dil öğretiminde etkili stratejiler geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Araştırmanın sonuçları, İngilizce öğretiminde politikaların ve uygulamaların geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunmaktadır. Bu bağlamda, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik sürekli eğitim programlarının oluşturulması, müfredatın dört beceriye uygun şekilde yeniden düzenlenmesi ve teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması, dil öğretiminde daha etkili sonuçlar elde edilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the issue of foreign language teaching, which has been a state policy since the Tanzimat period, particularly during the period when language studies increased, in the context of factors that increase success in English language education. Despite the various methods and techniques applied in foreign language teaching in Türkiye, as well as the strategies supported by state policies, the desired level of success has not yet been fully achieved. Therefore, it is emphasized that the factors affecting foreign language teaching need to be addressed in a holistic manner. The purpose of the research is to identify the challenges encountered in English language learning and the factors that increase success based on teachers' opinions, and to conduct an in-depth analysis of the factors that are effective in the language teaching process. The study participants consist of 25 English teachers working in Tokat province, selected through purposive sampling. This qualitative research was designed using faceto-face interviews and data were collected through a semi-structured interview form developed by the researchers. The research findings are categorized under the themes of“challenges, teaching process, teaching with technology, student-centered learning, motivation, and language-culture connection.”According to the teachers' opinions, the biggest challenges were found to be the excessive number of learning outcomes in the curriculum and the curriculum's failure to align with the four skills. Furthermore, it was stated that planning during the teaching process is effective in increasing language success. The use of technology in lessons was emphasized as enriching students' learning processes and increasing their motivation. Among the student-centered learning methods, project-based learning was identified as one of the most effective methods for ensuring retention. It was concluded that motivation in language learning is an important factor in developing students' positive attitudes and increasing their interest, and that adapting the vii language to daily life and establishing cultural connections facilitate learning. According to the research findings, teachers stated that the incompatibility of the learning outcomes with the lesson hours and the same outcomes being set for all types of schools led to difficulties. Additionally, it was noted that planning the lessons in a structured manner not only prevented uncertainty but also made positive contributions to the teaching process. The use of technology enriched students' learning processes, while engaging and culturally contextualized materials supported learning. In conclusion, this research has provided a comprehensive understanding of the factors that increase success in English language teaching and the challenges encountered, highlighting the need to develop effective strategies in language teaching based on teachers' perspectives. The findings of the study offer concrete suggestions for the development of policies and practices in English language teaching. In this context, establishing continuous training programs for teachers' professional development, reorganizing the curriculum in line with the four skills, and expanding the use of technology will contribute to achieving more effective outcomes in language teaching.