Prematüre retinopatisi sıklığı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence and risk factors of retinopathy of prematurity
- Tez No: 918491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SANCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Teknolojik gelişmeler ve yenidoğan bakımındaki iyileşmelere rağmen daha düşük doğum haftasındaki preterm yenidoğanların sağkalım oranlarının artması nedeniyle ROP sıklığında azalma sağlanamamıştır. Bu bağlamda ROP'a sebep olan faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin azaltılmasına çalışılması gelecekte hastalık sıklığının azaltılmasını sağlayabilir. Tarama programları, ailelerin bilinçlendirilmeleri ve preterm yenidoğan takibi yapan hekim ve oftalmologların birlikte çalışması sonucu etkin tedavinin zamanında sağlanmasıyla görme kayıpları önlenebilir. Bu çalışmada ünitemizdeki ≤32 GH ya da ≤1500 g DA ile doğan preterm yenidoğanlarda ROP sıklığını belirlemeyi ve ROP risk faktörlerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli ve retrospektif araştırma olarak planlandı. 2019-2023 yılları arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen ≤32 hafta altı ve/veya ≤1500 gram doğan 440 bebeğin dosyaları incelenerek risk faktörleri ve ROP muayene sonuçları araştırıldı. Hastalar ROP gelişip gelişmemesine göre gruplandırıldı. Bu gruplarda, ROP'a neden olabilecek faktörlere Çok Değişkenli Lojistik Regresyon Analizi yapıldı. Bulgular: Ünitemizde 5 yıllık sürede gebelik yaşı ≤ 32 hafta ya da doğum ağırlığı ≤ 1500 g olan ROP riski nedeniyle 440 hasta tarandı. Bu hastalardan ROP saptanan 277 (%62,9) hastanın ortalama gebelik yaşı 28,84 ± 2,54 hafta ve doğum kilosu 1165,22±350,82 g iken ROP saptanmayan 163 (%37,1) hastanın ise 31,15±1,63 hafta ve 1165,22±350,82 g bulundu. ROP varlığında doğum ağırlığı ortalamaları, gebelik haftası ortalamaları anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,0001). ROP saptanan 277 hasta içinde 199 hastada Evre 1 ROP, 35 hastada Evre 2 ROP, 43 hastada Evre 3 ROP tespit edildi. Evre 4 – 5 ROP hastamız yoktu. ROP tedavisi alan 25 hastanın 3'ünde APROP vardı. Tedavi edilen bebeklerin xii ortalama doğum ağırlığı 862±276,39 g iken, ortalama gestasyonel haftası 26,00±2,10 idi. Tedavi uygulanan hastalar içinde DA en yüksek 1660 g, GH en yüksek 30 hafta olarak ölçüldü. ROP Tedavi alan hastaların almayanlara göre doğum ağırlığı ortalamaları ve gestasyonel haftaları istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,0001). Taranan hastaların %47,3'ü kız, %52,7'si erkekti. ROP saptanan hastaların %54,51'i, saptanmayanlarınsa %49,69'u erkekti. Lojistik regresyon analizinde ise ROP varlığında Yatış Gün Sayısı yüksekliği (p=0,007), KiO2 varlığı (p=0,044), menenjit varlığı (p=0,018), doğum ağırlığı düşüklüğü (p=0,001) ve gebelik haftası düşüklüğü (p=0,002) bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Lojistik regresyon analizinde ise ROP tedavi gereksinimde toplam ES transfüzyonu sayısı yüksekliği (p=0,035), insülin tedavisi varlığı (p=0,001), gebelik haftası düşüklüğü (p=0,013) bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bizim çalışmamız da göstermektedir ki; gelişmiş ülkelere kıyasla ülkemiz için daha geniş bir ROP tarama yapılması gereklidir. TR ROP çalışmasının son güncellemesi ile gebelik yaşı 30 GH ROP tedavisi alan hasta bulunmasa bile DA >1500 g üstü (1660 g) ROP tedavi alan 1 hasta saptanmıştır. Ve bizim çalışmamız ≤ 32 hafta ya da doğum ağırlığı ≤ 1500 g olan bebekleri içermektedir. Daha geniş aralıklı bir taramada bunu daha yüksek saptayabilmemiz olasıdır. Bu sebeple bizim çalışmamız da ROP taramasını
Özet (Çeviri)
Objective: Despite advancements in technology and improvements in neonatal care, the prevalence of retinopathy of prematurity (ROP) has not decreased due to the increased survival rates of preterm neonates born at lower gestational ages. In this context, identifying and mitigating the factors contributing to ROP could help reduce the disease's prevalence in the future. Implementing effective screening programs, raising awareness among families, and fostering collaboration between neonatologists and ophthalmologists could ensure timely treatment and prevent vision loss. This study aimed to determine the prevalence of ROP and identify its associated risk factors in preterm neonates born at ≤32 weeks of gestation or with a birth weight of ≤1500 g in our unit. Materials and Methods: Our study was designed as a single-center, retrospective investigation. The medical records of 440 infants born at ≤32 weeks of gestation and/or with a birth weight of ≤1500 grams, who were followed in the Neonatal Intensive Care Unit of Zeynep Kamil Training and Research Hospital between 2019 and 2023, were reviewed to analyze risk factors and ROP examination results. The infants were grouped based on the presence or absence of ROP. Multivariate logistic regression analysis was performed to identify factors contributing to the development of ROP in these groups. Results: In our unit, 440 infants with a gestational age of ≤32 weeks or a birth weight of ≤1500 g were screened for ROP risk over a 5-year period. Among these, 277 infants (62.9%) were diagnosed with ROP, with a mean gestational age of 28.84 ± 2.54 weeks and a mean birth weight of 1165.22 ± 350.82 g. In contrast, the 163 infants (37.1%) without ROP had a mean gestational age of 31.15 ± 1.63 weeks and a mean birth weight of 1165.22 ± 350.82 g. The mean gestational age and birth weight were significantly lower in the group with ROP compared to those without ROP (p=0.0001). Among the 277 infants diagnosed with ROP, 199 had Stage 1 ROP, 35 had Stage 2 ROP, and 43 had Stage 3 ROP. No cases of Stage 4 or Stage 5 xiv ROP were observed. Among the 25 infants who received ROP treatment, 3 were diagnosed with APROP. The mean birth weight of the treated infants was 862±276.39 g, and their mean gestational age was 26.00±2.10 weeks. Among the treated infants, the highest recorded birth weight was 1660 g, and the highest gestational age was 30 weeks. The mean birth weight and gestational age of infants who received ROP treatment were found to be significantly lower compared to those who did not receive treatment (p=0.0001). Among the screened infants, 47.3% were female and 52.7% were male. Of the infants diagnosed with ROP, 54.51% were male, while 49.69% of those without ROP were male. In the logistic regression analysis, longer hospital stay (p=0.007), the presence of KiO2 requirement (p=0.044), the presence of meningitis (p=0.018), lower birth weight (p=0.001), and lower gestational age (p=0.002) were identified as independent risk factors for the presence of ROP. In the logistic regression analysis, the higher total number of red blood cell (RBC) transfusions (p=0.035), the presence of insulin therapy (p=0.001), and lower gestational age (p=0.013) were identified as independent risk factors for the need for ROP treatment. Conclusion: Our study demonstrates that a broader ROP screening is necessary for our country compared to developed countries. According to the latest update of the TR-ROP study, it is recommended that all infants with a gestational age of 30 weeks received ROP treatment in our findings, one infant with a birth weight >1500 g (1660 g) was treated for ROP. Our study includes only infants born at ≤32 weeks of gestation or with a birth weight of ≤1500 g. It is likely that a broader screening range could identify more cases. Therefore, our study also supports extending ROP screening criteria to include infants with a gestational age of