Kadın futbol hakemlerinin toplumsal cinsiyet algıları ile iş ve performans düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between gender perceptions and job and performance levels of female football referees
- Tez No: 918496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ülkemizde erkek egemen bir spor olan futbolda, kadınlar varlıklarını sürdürme noktasında çeşitli sorunlarla karşılaşmakta ve futbolun farklı alanlarında dışlanmaktadır. Bu bağlamda, kadın futbol hakemlerinin toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine maruz kaldıkları açıktır. Bu çalışmada, kadın futbol hakemlerinin toplumsal cinsiyet algıları ile iş performans düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 15 ilde görev yapan toplam 111 kadın hakem katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, hakemlerin demografik özelliklerini, toplumsal cinsiyet algılarını ve iş performanslarını ölçmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu,”“Toplumsal Cinsiyet Algı Ölçeği”ve“Futbol Hakemlerinin İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde, ölçeklerden elde edilen puanların demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında, iki grup içeren kategorik değişkenler için Bağımsız Örneklemler t-Testi, üç veya daha fazla grup içeren kategorik değişkenler için tek yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler ise Pearson korelasyon analiziyle incelenmiştir. Anlamlılık düzeyi olarak p < 0.05 kabul edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, futbol hakemlerinin iş performansı ölçeğinden aldıkları puanlar yaş, klasman durumu ve lisanslı futbolcu olma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir (p > 0.05). Ancak medeni durum ve hakemlik yılı açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p < 0.05). Katılımcıların toplumsal cinsiyet algısı ölçeğinden aldıkları puanlar ise yaş, medeni durum, klasman durumu, hakemlik yılı ve lisanslı futbolcu olma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir (p > 0.05). Araştırmada kullanılan ölçekler arasında pozitif yönlü, düşük seviyede ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p < 0.05; r = 0.391). Sonuç olarak, bu bulgular toplumsal cinsiyet algısının kadın hakemlerin iş performanslarını ve sahadaki başarılarını etkilediğini göstermektedir. Eşitlik, hakem performansının anahtarıdır ve toplumsal cinsiyet algısı bu başarıyı şekillendiren önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
In our country, women face various challenges in maintaining their presence in football, a male-dominated sport, and they are excluded from different areas of the sport. In this context, it is evident that female football referees are subjected to gender inequalities. This study aims to examine the relationship between female football referees' perceptions of gender and their job performance levels. The study included a total of 111 female referees selected from 15 provinces. As data collection tools, the“Personal Information Form,”the“Gender Perception Scale,”and the“Football Referees' Job Performance Scale”were used to measure the demographic characteristics, gender perceptions, and job performance of the referees. In the statistical analyses, Independent Samples t-Test was used to compare the scores obtained from the scales according to categorical variables with two groups, and one-way ANOVA was used for categorical variables with three or more groups. Relationships between numerical variables were analyzed using Pearson correlation analysis. A significance level of p < 0.05 was accepted. The findings of the study revealed that the scores obtained from the job performance scale did not show a statistically significant difference based on age, classification level, or experience as a licensed football player (p > 0.05). However, significant differences were observed based on marital status and years of refereeing experience (p < 0.05). The scores obtained from the Gender Perception Scale did not show statistically significant differences based on age, marital status, classification level, years of refereeing, or experience as a licensed football player (p > 0.05). A positive, low-level, and statistically significant relationship was found between the scales used in the study (p < 0.05; r = 0.391). In conclusion, these findings demonstrate that gender perceptions significantly impact the job performance and success of female referees on the field. Equality is the key to referee performance, and gender perception is an important factor shaping this success.